Josef Čapek


Josef Čapek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Josef Čapek (ur. 23 marca 1887 w Hronovie, zm. w kwietniu 1945 w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen) − czeski malarz, pisarz i poeta. Brat pisarza Karla Čapka.

Życiorys | edytuj kod

Josef Čapek jest znany głównie dzięki długoletniej współpracy ze swoim bratem, jednak najważniejszym polem jego artystycznych zainteresowań było malarstwo. Podczas pobytu w Paryżu zetknął się z ówczesną awangardą i zafascynował kubizmem. Jego rysunki ukazywały się w różnych czasopismach, m.in. w Lidovych novinach.

Wspólnie z Karlem napisał szereg sztuk teatralnych i opowiadań, publikował również na własny rachunek. Według Karla to właśnie Josef wymyślił słowo robot (po raz pierwszy użyte w dramacie R.U.R. Karla), rozpowszechnione w wielu językach jako określenie mechanicznego urządzenia wykonującego automatycznie pewne zadania człowieka.

Pod koniec lat 30. był krytykiem nazizmu, występował przeciw Adolfowi Hitlerowi. Po zajęciu Czechosłowacji przez Niemców został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym. Zmarł w Bergen-Belsen tuż przed zakończeniem wojny.

Postanowieniem Prezydenta CSRF w 1991 został pośmiertnie odznaczony Orderem T. G. Masaryka I Klasy[1].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Odznaczeni Orderem T. G. Masaryka (1990–1992) (cz.). Pražský hrad (www.hrad.cz). [dostęp 6 stycznia 2012].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Josef Čapek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy