Josef Abrhám


Josef Abrhám w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Josef Abrhám (ur. 14 grudnia 1939 w Zlínie) – czeski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. W Polsce znany głównie jako doktor Arnošt Blažej z serialu Szpital na peryferiach.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Po dwóch latach studiów w Wyższej Szkole Artystycznej (Vysoká Škola Múzických Umeni, VŠMU) w Bratysławie, przeniósł się na Wydział Teatralny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (Divadelní fakulta Akademie múzických umění, DAMU), którą ukończył w 1962 roku. Debiutował na profesjonalnej scenie praskiego Teatru na Vinohradach (Divadlo na Vinohradech, 1962). Po ukończeniu służby wojskowej związał się z teatrem Činoherní Klub (1965–1982), a następnie występował w praskim Teatrze Narodowym (Národní Divadlo, 1992–1994).

Po raz pierwszy trafił na kinowy ekran w roli młodego kelnera w filmie kryminalnym Vladimíra Čecha Alibi nie wystarcza (Kde alibi nestačí, 1960) u boku Otto Šimánka. Pojawił się w czarno-białym filmie krótkometrażowym dramacie Věry Chytilovej Pułap (Strop, 1961) z udziałem Jiří Menzla, obrazie Czarna dynastia (Černá dynastie, 1962) i dramacie wojennym Zbynka Brynycha Transport z raju (Transport z ráje, 1962) jako Datel. Nieco większą rolę Františka zagrał w filmie Nie bierz schronienia przed deszczem (Neschovávejte se, když prší, 1962) oraz Slávka nominowanym do Złotej Palmy dramacie Jaromila Jireša Krzyk (Křik, 1963). Nagrodę przyniosła mu rola księgarza Dalibory Vránu w komedii Ladislava Smoljaka Kelner, płacić! (Vrchní, prchni!, 1980).

Za postać Karela Čapka w dramacie Ludzie przed zepsuciem (Člověk proti zkáze, 1989) otrzymał Nagrodę Ministra Kultury. W 1994 roku odebrał nagrodę Czeskiego Lwa za rolę Prokopa w filmie muzycznym Jana Hřebejka Bigbeatowe lato (Šakalí léta, 1993).

W 1976 roku ożenił się z aktorką Libuše Šafránkovą. Mają syna Josefa Abrháma Jr.

Wybrane filmy | edytuj kod

Filmy fabularne | edytuj kod

Seriale TV | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Josef Abrhám" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy