Josef Rötzer


Josef Rötzer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Josef Rötzer (ur. 21 marca 1920 r. w Wiedniu, zm. 4 października 2010 r.) – austriacki lekarz, twórca naturalnej metody regulacji poczęć zwanej metodą Rötzera.

W 1951 roku z pomocą swej żony Margarity, a potem córki Elisabeth, rozpoczął badania nad wykrywaniem objawów płodności u kobiet. Postawił tezę, że da się połączyć znane już zmiany temperatury ciała w przebiegu cyklu miesięcznego z występowaniem różnego rodzaju śluzu, tzw. śluzu szyjkowego, obserwowanego w niektóre dni w przedsionku pochwy.

Wstępną teorię ogłosił w połowie lat 60. XX w. Za głoszenie swych poglądów, zgodnych z nauczaniem Kościoła Katolickiego, i propagowaniem metody wśród lekarzy został pod koniec lat 60. wykluczony z ich grona pod względem naukowym i towarzyskim. Jednak nadal prowadził swoje badania.

W 1986 r. założył Instytut Naturalnej Regulacji Poczęć (skrót niemiecki: INER). Z czasem otwarto jego filie w Polsce, Paragwaju, Chorwacji i Włoszech. Jego członkowie pracują jako wolontariusze w 20 krajach świata.

Swoją metodę, nazywaną w Polsce metodą Rötzera, sformułował ostatecznie w roku 1979, po 28 latach badań.

Spis treści

Książki | edytuj kod

  • 1965: Liczba dzieci i miłość małżeńska.
  • 1979: Naturalne planowanie poczęć. Metoda objawowo-termiczna. Partnerska droga. Do roku 2008 35 wydań niemieckich i tłumaczenie na 16 języków.

Dalsze patrz: Metoda Rötzera.

Wyróżnienia i nagrody | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Sylwia Salahi Jafari: Boży fanatyk. Gość Niedzielny nr 33/2008. ss. 38–39.

Zobacz też | edytuj kod

Kalendarium na stronach polskiego Instytutu Naturalnego Planowania Rodziny

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Josef Rötzer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy