Joseph Kasavubu


Joseph Kasavubu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joseph Kasavubu lub Joseph Kasa-Vubu (ur. 1910 w Tshela w prowincji Kongo Środkowe, zm. 24 marca 1969 w Bomie) – kongijski polityk, pierwszy prezydent niepodległego Konga BelgijskiegoKongo-Léopoldville[1].

Życiorys | edytuj kod

Edukację przyjął od katolickich misjonarzy. Po zakończeniu szkoły pracował jako nauczyciel. W 1942 roku rozpoczął pracę w belgijskiej administracji kolonialnej[1]. W 1950 założył Stowarzyszenie Plemienia Bakongo (ABAKO) i został jego pierwszym przewodniczącym. Domagał się niepodległości Kongo i ustanowienia w nim struktury federalnej, która mogłaby zapewnić Bakongo autonomię. Po uzyskaniu przez Kongo-Léopoldville niepodległości został jego pierwszym prezydentem, a Patrice Lumumba premierem. W wyniku napięć na tle etnicznym wybuchła wojna domowa, secesję ogłosiły najbogatsze regiony kraju – Katanga i Kasai. Kasavubu zwalczał wystąpienia przy pomocy wojsk ONZ. W 1961 roku pod presją Stanów Zjednoczonych poparł zamach stanu Josepha Desire Mobutu w którym usunął on od urzędu Lumumbę[2][1]. Miejsce dotychczasowego premiera zajął Cyrille Adoula. W 1963 wprowadził stan wyjątkowy a misję tworzenia nowego rządu powierzył Moisemu Czombe. W 1965 roku został obalony przez Mobutu w wyniku kolejnego puczu[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Joseph Kasavubu (ang.). britannica.com.
  2. Peter JP.J. Schraeder Peter JP.J., United States Foreign Policy Toward Africa: Incrementalism, Crisis, and Change, Cambridge: Cambridge University Press, 1994, s. 57, ISBN 978-0-521-46677-6, OCLC 27726972 .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joseph Kasavubu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy