Joseph L. Mankiewicz


Joseph L. Mankiewicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joseph Leo Mankiewicz (ur. 11 lutego 1909 w Wilkes-Barre, zm. 5 lutego 1993 w Bedford) – amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Był synem niemieckich emigrantów żydowskiego pochodzenia Franza Mankiewicza i Joanny Blumenau. Miał dwoje rodzeństwa: siostrę Emmę (1901-1979), która wyszła za mąż za nowojorskiego chirurga Josepha Stenbucka, oraz brata Hermana (1899-1953), który został scenarzystą filmowym. Był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną, którą poślubił w 1934, była aktorka Elizabeth Younge. Rozwiedli się w 1937. Z drugą żoną, poślubioną w 1939, Rose Stradner miał dwóch synów: Christophera Mankiewicza i Toma Mankiewicza. Christopher zagrał w kilku filmach, a Tom został scenarzystą. Po śmierci Rose Stradner w 1959 Mankiewicz ożenił się po raz trzeci z Rosemary Matthews.

Napisał ponad czterdzieści scenariuszy i wyreżyserował 22 filmy. W latach 1949 i 1950 zdobył po dwa Oscary za scenariusz i reżyserię filmów List do trzech żon oraz Wszystko o Ewie. Uzyskał także nominacje za reżyserię filmów Detektyw (1972) i Kryptonim Cicero (1952), za scenariusze do filmów Skippy (1931) oraz Bosonoga Contessa (1954). Nominację do Oscara dla najlepszego filmu uzyskała także wyprodukowana przez niego w 1941 Filadelfijska opowieść.

W filmie biograficznym o jego bracie Hermanie Mank z 2020 rolę Josepha odtwarza Tom Pelphrey.

Spis treści

Filmografia | edytuj kod

Reżyseria | edytuj kod

Scenariusz | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Josepha L. Mankiewicza Honorowy Złoty Lew Nagroda Akademii Filmowej za najlepszą reżyserię Nagroda Akademii Filmowej za najlepszy scenariusz adaptowany Nagroda Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych dla najlepszego reżysera Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joseph L. Mankiewicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy