Joseph Mitchell


Joseph Mitchell w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joseph Quincy Mitchell (ur. 27 lipca 1908 w Fairmoncie, zm. 24 maja 1996 w Nowym Jorku[1]) – amerykański pisarz.

Napisał książkę Up in the Old Hotel and Other Stories (1992), która jest zbiorem jego tekstów z "New Yorkera". Tworzył portrety ekscentryków i ludzi na obrzeżach społeczeństwa, zwłaszcza w Nowym Jorku i okolicach. Przez kilka dziesięcioleci miał blokadę pisarską (1964-1996), chodził codziennie do biura w "New Yorkerze", ale nigdy już nie opublikował niczego znaczącego[2].

Pochodził z rodziny handlującej bawełną i tytoniem z Karoliny Północnej. Rodzinny interes był jego źródłem utrzymania przez całe życie. Studiował na Uniwersytecie Karoliny Północnej (1925-29). W 1929 roku przybył do Nowego Jorku[3], chciał być reporterem politycznym. Najpierw zajmował się jednak przestępczością, a potem wywiadami, profilami, szkicami charakterów. W 1938 roku został zatrudniony w "New Yorkerze", gdzie pozostał do śmierci. Stworzył autobiograficzną postać Joego Goulda.

Brał udział w życiu społecznym Nowego Jorku, zajmując się zwłaszcza ratowaniem zabytków, był współzałożycielem muzeum. Zmarł na raka na Manhattanie w wieku 87 lat.

Spis treści

Twórczość | edytuj kod

Książki | edytuj kod

Esej | edytuj kod

Mitchell, Joseph (February 16, 2015). "A Place of Pasts: Finding Worlds in the City". Personal History. The New Yorker 91 (1): 32–35.

Przypisy | edytuj kod

  1. Joseph Mitchell, Chronicler of the Unsung and the Unconventional, Dies at 87.
  2. The New Yorker writer who didn't publish for 30 years
  3. The Master Writer of the City
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joseph Mitchell" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy