Joseph Sadoc Alemany y Conill


Joseph Sadoc Alemany y Conill w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joseph Sadoc Alemany y Conill OP (ur. 3 lipca 1814 w Vic, zm. 14 kwietnia 1888 w Walencji) – hiszpański duchowny katolicki, dominikanin, pierwszy arcybiskup San Francisco w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 60 km na północ od Barcelony. Od roku 1830 był członkiem zakonu dominikanów. W roku 1835 wydano dekret o sekularyzacji, w wyniku którego zakony hiszpańskie zostały rozproszone i wielu zakonników wybrało banicję. Młody Alemany kontynuował studia w Viterbo w ówczesnym Państwie Kościelnym. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie dnia 27 marca 1837 roku. Szafarzem sakramentu był przyszły kardynał Gaspare Bernardo Pianetti, ówczesny ordynariusz Viterbo. W roku 1840 uzyskał licencjat z teologii na Angelicum w Rzymie. Ponieważ chciał zostać misjonarzem w tym samym roku został wysłany przez władze swego zakonu do USA. Pracował duszpastersko w dominikańskiej prowincji św. Józefa Rzemieślnika (obejmowała ona stany Ohio, Kentucky i Tennessee). Początkowo pracował w Taylorsville w Ohio. W roku 1842 został przydzielony do pomocy duszpasterskiej przy katedrze w Nashville (miejscowy ordynariusz również był dominikaninem). Od roku 1845 był m.in. członkiem Kapituły Prowincjonalnej w Memphis, a także prowincjałem Prowincji św. Józefa Rzemieślnika.

31 maja 1850 otrzymał nominację na biskupa Monterey w Kalifornii. Sakrę otrzymał w rzymskim kościele San Carlo z rąk kard. Giacomo Fransoniego. Do swej diecezji dotarł pół roku później i rozpoczął rządy od poszukiwania kapłanów do pracy duszpasterskiej wśród miejscowej ludności. Zorganizował też pierwsze placówki edukacyjne prowadzone przez jezuitów i wyznaczył wikariusza biskupiego dla Dolnej Kalifornii należącej do Meksyku. Brał udział w Pierwszym Synodzie Plenarnym w Baltimore, który pod przewodnictwem prymasa Francisa Kenricka postanowił zreorganizować podział administracyjny Kościoła w zachodniej części kraju. 29 lipca 1853 roku powstała metropolia kalifornijska z siedzibą w San Francisco. Pierwszym metropolitą został bp Alemany. Miał odtąd przewodzić wielonarodowej prowincji kościelnej obejmującej ok. 500 tys. ludności przybyłej głównie z powodu gorączki złota. Za jego kadencji powstało w archidiecezji wiele szkół i uniwersytetów (m. in. Santa Clara University i University of San Francisco), a także nowa prowincja dominikanów. Dzięki jego zaangażowaniu Kościół kalifornijski otrzymał wiele tysięcy hektarów ziem będących pierwotnie misyjnymi terenami (budynki, cmentarze, ogrody). W roku 1883 otrzymał do pomocy koadiutora, a rok później przeszedł na emeryturę (21 grudnia 1884) i powrócił do rodzinnej Hiszpanii. Otrzymał wówczas stolicę tytularną Pelusium. Tam służył duszpastersko jako zwykły ksiądz w jednej z parafii w Walencji, gdzie zmarł. Pochowany pierwotnie w rodzinnym mieście, w 1965 roku ciało przeniesiono do mauzoleum na Cmentarzu Krzyża Świętego w Colma w Kalifornii.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joseph Sadoc Alemany y Conill" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy