Joshua Waitzkin


Joshua Waitzkin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joshua Waitzkin (ur. 4 grudnia 1976 w Nowym Jorku) – amerykański szachista oraz zawodnik taijiquan.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Mając 6 lat poznał zasady gry w szachy, obserwując partie błyskawiczne rozgrywane w Washington Square. Rok później jego pierwszym opiekunem został Bruce Pandolfini, trener i autor książek szachowych. W wieku 11 lat osiągnął duży sukces, remisując w symultanie z ówczesnym mistrzem świata, Garri Kasparowem[1]. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza krajowego, a w 1993 r. – mistrza międzynarodowego.

W latach 1993 i 1994 dwukrotnie zwyciężył w mistrzostwach Stanów Zjednoczonych juniorów. Pomiędzy 1990 a 1994 rokiem pięciokrotnie reprezentował swój kraj na mistrzostwach świata juniorów w różnych kategoriach wiekowych, najlepszy wynik osiągając w 1994 r. w Szeged, gdzie w kategorii do lat 18 podzielił IV miejsce (wspólnie z Emilem Sutowskim). W 1995 r. jedyny raz w swojej karierze wystąpił w finale indywidualnych mistrzostw Stanów Zjednoczonych, zajmując w Modesto XII miejsce. Największe sukcesy szachowe odniósł w drugiej połowie lat 90., m.in. w 1997 r. podzielił III miejsce w Bad Wiessee (za Aleksandrem Chalifmanem i Władimirem Jepiszynem, wspólnie z m.in. Rustamem Kasimdżamowem, Borysem Altermanem, Liviu-Dietrem Nisipeanu oraz Rustemem Dautowem), zajął II miejsce w cyklicznym turnieju First Saturday w Budapeszcie (FS10 IM-A, za Feliksem Lewinem), w 1998 r. podzielił I m. w turnieju Chicago Open (wspólnie z Aleksandrem Szabałowem, Borysem Gulko, Igorem Nowikowem, Joelem Benjaminem, Johnem Fedorowiczem i Dmitrijem Gurewiczem)[2] oraz był drugi (za Giorgim Kaczeiszwilim) w Nowym Jorku, a w 1999 r. podzielił III miejsce na Bermudach (za Etienne Bacrotem i Helgi Assem Gretarssonem, wspólnie z Alikiem Gershonem). W okresie tym uzyskał swój najwyższy ranking ELO, posiadając 1 lipca 1998 r. 2480 punktów. Od 2000 r. nie występuje w turniejach klasyfikowanych przez Międzynarodową Federację Szachową[3].

Po zakończeniu kariery szachowej zaczął odnosić sukcesy w taijiquan, chińskiej sztuce walki, m.in. w 2002 r. zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata na Tajwanie, a w kolejnych latach wywalczył pięć tytułów mistrza kraju w różnych kategoriach wagowych.

Joshua Waitzkin nie zdobył tytułu arcymistrzowskiego, a pomimo tego jest znaną postacią w środowisku szachowym, głównie dzięki nakręconemu przez Stevena Zailliana w 1993 r. filmowi Szachowe dzieciństwo, będącemu adaptacją książki Freda Waitzkina, w której opisał on dzieciństwo swojego syna. Poza tym jest autorem dwóch książek o tematyce szachowej oraz współpracownikiem twórców programu komputerowego Chessmaster, w którym znajduje się przewodnik szachowy jego autorstwa (odczytywany przez autora).

Joshua Waitzkin jest również aktywnym działaczem w walce z dystrofią mięśniową Duchenne’a, chorobą genetyczną, na którą choruje jego przyjaciel Jonathan Wade.

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kasparov vs Waitzkin, New York Sim 1988
  2. Chicago Open Champions
  3. Ergebnis von Eloabfrage: Waitzkin, Joshua

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Joshua Waitzkin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy