Journal of Chemical Education


Journal of Chemical Education w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Journal of Chemical Education (JCE) – oficjalne czasopismo American Chemical Society (ACS), miesięcznik ukazujący się od roku 1924, wydawany przez Division of Chemical Education, Inc., poświęcony zagadnieniom edukacji w dziedzinie chemii na różnych poziomach kształcenia (IF 2014: 1,106, liczba cytowań w roku 2015: 7338)[1].

Spis treści

Redakcja | edytuj kod

Od roku 2009 redaktorem naczelnym czasopisma jest Norbert J. Pienta (University of Georgia[2]. W skład kolegium redakcyjnego wchodzą[1]:

Tematyka artykułów | edytuj kod

W „Journal of Chemical Education” są publikowane recenzowane artykuły ekspertów i inne materiały, które mogą być wykorzystane w dziedzinie edukacji chemicznej. Artykuły dotyczą m.in. zagadnień składu i chemicznych właściwości chemicznych substancji, przebiegu eksperymentów laboratoryjnych z instrukcjami, oraz ogólnie rozumianej pedagogiki w zakresie chemii. Prezentowane są również raporty technologiczne z zastosowania konkretnych technologii (z oprogramowaniem ułatwiającym nauczanie). JCE jest adresowany zarówno do czytelników zainteresowanych metodami nauczania chemii, jak i do uczących się (na poziomie gimnazjalnym i wyższym) lub korzystających z wiedzy chemicznej w handlu, przemyśle i administracji. Jest również platformą międzynarodowych kontaktów osób zainteresowanych tworzeniem długofalowych programów rozwoju edukacji chemicznej i problemami skutecznej realizacji tych programów; ilustrują to m.in. artykuły zamieszczone w dostępnym online archiwum czasopisma, w tym np. pozycje otwierające wydanie 1 z roku 2014 (vol. 91)[3]:

  • Norbert J. Pienta (redaktor naczelny JCE, University of Georgia[2]): The Role of Elementary and Secondary Schools and Their Teachers of Chemistry,
  • George M. Bodner (Purdue University): Creation of an American Association of Chemistry Teachers.

Chemical Education Xchange | edytuj kod

Division of Chemical Education ACS redaguje dodatkowo Chemical Education Xchange (Chemed X). Jest to projekt uzupełniający JCE, zmierzający do udostępnienia zainteresowanym cyfrowych materiałów edukacyjnych, np. wyróżniane pliki wideo i odsyłacze do interesujących materiałów w Internecie. Chemed X umożliwia też wymianę pomysłów, treści i komentarzy dotyczących tego obszaru edukacji[4]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b About the Journal (ang.). W: Strona internetowa ACS [on-line]. pubs.acs.org. [dostęp 2014-06-05].
  2. a b Editor: Norbert J. Pienta (profile) (ang.). W: Strona internetowa ACS [on-line]. pubs.acs.org. [dostęp 2014-06-05].
  3. List of Issues (ang.). W: Strona internetowa ACS [on-line]. pubs.acs.org. [dostęp 2014-06-05].
  4. About Chemical Education Xchange (ang.). W: Strona internetowa ACS [on-line]. pubs.acs.org. [dostęp 2014-06-05].
Na podstawie artykułu: "Journal of Chemical Education" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy