Jowita Miondlikowska


Jowita Budnik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Jowita Miondlikowska) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jowita Budnik z domu Miondlikowska (ur. 28 listopada 1973 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna i filmowa, laureatka Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Plac Zbawiciela.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Wykształcenie | edytuj kod

Jest wychowanką młodzieżowego ogniska Machulskich przy Teatrze Ochota oraz absolwentką VII LO im. J. Słowackiego i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Kariera zawodowa | edytuj kod

Na ekranie zadebiutowała w wieku 12 lat w Kochankach mojej mamy Radosława Piwowarskigo. Dużą popularność przyniósł jej udział w pierwszej polskiej telenoweli W labiryncie, w której wcieliła się w postać zbuntowanej pasierbicy jednego z głównych bohaterów, odtwarzanego przez Marka Kondrata.

W latach 90. grała role epizodyczne w filmach polskich i francuskich oraz w wielu serialach, a także gościnnie występowała w Teatrach Ochoty i Powszechnym. W tym czasie zatrudniła się również w Agencji Aktorskiej Jerzego Gudejki, gdzie pracuje do dziś[kiedy?]. Jest agentką m.in. Andrzeja Chyry.

Przełomem w jej życiu zawodowym było spotkanie z Krzysztofem Krauzem, który w 2000 roku obsadził ją w jednej z głównych ról w swoim telewizyjnym filmie Sieć z cyklu Wielkie rzeczy. Wystąpiła również – w epizodach – w jego Długu oraz Moim Nikiforze.

W 2005 Krauze oraz Joanna Kos-Krauze z myślą o niej napisali scenariusz filmu Plac Zbawiciela. Budnik zagrała kobietę upokarzaną i gnębioną przez męża i teściową. Jej rola spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem większości krytyków oraz jurorów 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którzy przyznali jej nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską.

W listopadzie 2013 ukazał się kolejny film Joanny i Krzysztofa Krauzego Papusza, gdzie zagrała tytułową rolę. W 2014 zagrała główną rolę w filmie kryminalnym Jeziorak, a w 2017 w ostatnim wspólnym filmie Joanny i Krzysztofa Krauzego Ptaki Śpiewają w Kigali.

Życie prywatne | edytuj kod

Jest żoną dziennikarza radiowego Jarosława Budnika oraz starszą siostrą aktora i konsultanta ds. samochodowych Kamila Miondlikowskiego[1].

Filmografia | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

2006 – 31. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:

2007 – nominacja do Paszportu „Polityki” w kategorii film za rolę w Placu Zbawiciela

2007 – Polskie Nagrody Filmowe „Orły”:

2017 – 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:

Przypisy | edytuj kod

  1. Galeria: Rodzeństwo przed kamerami! – barwyszczescia.tvp.pl, archiwum.barwyszczescia.tvp.pl [dostęp 2018-05-20]  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Jowita Miondlikowska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy