Juan Carlos Gómez


Juan Carlos Gómez w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Juan Carlos Gómez (ur. 26 lipca 1973 w Hawanie) – kubański zawodowy bokser, były mistrz WBC w wadze junior ciężkiej.

Spis treści

Kariera amatorska | edytuj kod

Jako amator stoczył 170 walk, z czego wygrał 158. W 1990 roku zdobył mistrzostwo świata juniorów w wadze średniej (do 75 kg).

Kariera profesjonalna | edytuj kod

Waga junior ciężka | edytuj kod

Na zawodowych ringach zadebiutował 20 maja 1995 roku, wygrywając na punkty z Dale Jacksonem. W swoim dwunastym pojedynku stanął do walki o wakujący pas WBC International, pokonując przez techniczny nokaut w dziewiątej rundzie Philippe Michela oraz sześciokrotnie obronił pas, kończąc wszystkie pojedynki przed czasem. 21 lutego 1998 Pokonał Marcelo Fabiána Domíngueza, odbierając mu pas mistrzowski federacji WBC[1]. W swojej pierwszej obronie pokonał przez TKO w szóstej rundzie Guya Watersa, a cztery miesiące później wygrał Aleksiejem Iljinem przez techniczny nokaut w drugiej rundzie. 12 grudnia 1998 również przez techniczny nokaut w drugiej rundzie pokonał Rodneya Gordona, a 13 marca 1999 doszło do pojedynku rewanżowego z Marcelo Fabianem Dominguezem, w którym ponownie zwyciężył Kubańczyk[2]. Po kolejnych trzech skutecznych obronach zmierzył się z byłym mistrzem IBF Imamu Mayfieldem, nokautując go w trzeciej rundzie[3]. 16 grudnia 2000 pokonał przez TKO w dziesiątej rundzie byłego mistrza WBA w wadze średniej oraz super średniej Jorge Fernando Castro[4]. W kolejnym pojedynku pokonał przez TKO w szóstej rundzie byłego mistrza IBF Alfreda Cole. Pas mistrzowski nie był stawką tego pojedynku. W kolejnej obronie 3 listopada 2001 pokonał przez techniczny nokaut w szóstej rundzie Pietro Aurino, po czym zrezygnował z mistrzowskiego pasa i zmienił kategorię wagową na wyższą.

28 listopada 2014 w Moskwie stanął do walki w wadze junior ciężkiej do pojedynku z Rosjanimem Dmitrijem Kudriaszowem. Został znokautowany już w 22 sekundzie pojedynku[5].

Waga ciężka | edytuj kod

W nowej kategorii wagowej zadebiutował 16 marca 2002, pokonując przez TKO w piątej rundzie Ken Murphy. 13 sierpnia 2004 doznał pierwszej porażki na zawodowych ringach, przegrywając już w pierwszej rundzie z Yanqui Diazem[6]. Po dwóch kolejnych zwycięskich pojedynkach 15 października 2005 pokonał jednogłośną decyzją Olivera McCalla, jednakże w organizmie Gomeza wykryto niedozwolone środki, przez co werdykt walki został zmieniony na no contest[7]. Po trzech zwycięskich walkach 19 października 2007 doszło do pojedynku rewanżowego z Oliverem McCallem, którego pokonał jednogłośną decyzją. W kolejnym pojedynku 27 września 2008 wygrał z Wolodymyrem Wirczisem. Po tej walce stał się oficjalnym pretendentem do pasa WBC w wadze ciężkiej, który był w posiadaniu Witalija Kłyczko. Do ich pojedynku doszło 21 marca 2008, w którym Gomez przegrał przez techniczny nokaut w dziewiątej rundzie[8], doznając drugiej porażki w karierze. Po stoczeniu pięciu kolejnych zwycięskich walk 24 września, doznał sensacyjnej porażki, ulegając Darnellowi Wilsonowi na punkty w stosunku dwa do remisu[9]. Po dziesięciu rundach sędziowie punktowali 96-94, 96-94 dla Amerykanina oraz 95-95.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marcelo Fabian Dominguez vs. Juan Carlos Gomez (1st meeting) (ang.). boxrec.com.
  2. Juan Carlos Gomez vs. Marcelo Fabian Dominguez (2nd meeting) (ang.). boxrec.com.
  3. Juan Carlos Gomez vs. Imamu Mayfield (ang.). boxrec.com.
  4. Juan Carlos Gomez vs. Jorge Fernando Castro (ang.). boxrec.com.
  5. 2014-11-28 Dmitry Kudryashov vs Juan Carlos Gomez. You Tube, 29 listopada 2014. [dostęp 19 stycznia 2015].
  6. Yanqui Diaz vs. Juan Carlos Gomez (ang.). boxrec.com.
  7. Juan Carlos Gomez vs. Oliver McCall (ang.). boxrec.com.
  8. Vitali Klitschko vs. Juan Carlos Gomez (ang.). boxrec.com.
  9. Niepodziewana porażka Juana Carlosa Gomeza (pol.). ringpolska.pl.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Juan Carlos Gómez" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy