Judith Butler


Judith Butler w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Judith Butler (ur. 24 lutego 1956 w Cleveland) – amerykańska filozofka feministyczna, profesor literatury porównawczej i retoryki University of California w amerykańskim Berkeley, zajmuje się teoriami władzy, tożsamości i płci. Współtwórczyni teorii queer.

Spis treści

Dorobek | edytuj kod

Jej najbardziej znaną książką jest wydana w 1990 roku Gender Trouble: Feminism and The Subversion of Identity, która zapoczątkowała queer theory. Butler jest znana z przekonań feministycznych oraz krytyki tożsamości płciowych, autorka terminu performatywność płci.

Punktem wyjścia dla Judith Butler jest krytyka feminizmu jako ruchu, który próbował ściśle samookreślać się przez wyznaczanie granic własnego głosu. Feministki, definiując się w sposób ograniczający (poprzez klasę, przynależność kulturową itd.), automatycznie wykluczały inne kobiety, które nie stosowały się do wzorca zakładanego wprost lub pośrednio (na przykład białe heteroseksualne kobiety wykluczały kobiety homoseksualne, czarnoskóre itp.). Butler dopatrywała się w tym niepokojącego echa znanych w tradycyjnym społeczeństwie twardych podziałów na płeć (męską i żeńską), które wyznaczały hierarchię. Wyciągnęła z takiego rozumowania wniosek, że feminizm unifikował i zamykał.

Butler, radykalizując opozycję między płcią kulturową (inaczej: gender) a płcią biologiczną (sex), jest zdania, że płeć biologiczna nie powinna być traktowana wiążąco i wymuszać zachowań zgodnych z narzucaną płcią kulturową. Płeć kulturową należy rozpatrywać w kontekście historycznym, co odnosi się także do czasów obecnych. Butler twierdzi, że naszą płeć kulturową definiuje nie to, czym jesteśmy, ale raczej to, co robimy, jak się zachowujemy [potrzebny przypis]. Płeć biologiczna może więc być lub nie być podstawą czyjejś tożsamości. Ważny jest sposób, w jaki chcemy, czy musimy wyrażać samych siebie. Judith Butler jest autorką terminu performatywność płci, teorii opisującej sposób konstrukcji płci społeczno-kulturowej poprzez jej nieustanne powtarzanie i odgrywanie.

Od 2017 roku zasiada w międzynarodowej Radzie Naukowej polskiego czasopisma naukowego "Polish Political Science Yearbook"[1].

Bibliografia | edytuj kod

  • Gender Trouble: Feminism and The Subversion of Identity (Uwikłani w płeć. Feminizm i polityka tożsamości, przeł. Karolina Krasuska, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2008) (1990)
  • Bodies that Matter: On the Discursive Limits of "Sex" (1993)
  • The Psychic Life of Power: Theories of Subjection (1997)
  • Excitable Speech: A Politics of the Performative (Walczące słowa. Mowa nienawiści i polityka performatywu, przeł. Adam Ostolski, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2010) (1997)
  • Antigone's Claim: Kinship between Life and Death (Żądanie Antygony. Rodzina między życiem a śmiercią, przeł. Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski, Księgarnia Akademicka Kraków, Kraków 2010) (2000)
  • Undoing Gender (2004)
  • Giving an Accounf of Oneself (2005)
  • Precarious Life: The Powers of Mourning and Violence (2006)
  • Parting ways: Jewishness and the critique of zionism (2013) (Na rozdrożu. Żydowskość i krytyka syjonizmu, przeł. Michał Filipczuk, Warszawa 2014.

Przypisy | edytuj kod

  1. The Editorial Board. Polish Political Science Yearbook, 2017. [dostęp 2018-02-06]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Judith Butler" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy