Julia Rodzińska


Julia Rodzińska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 23 lis 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Maria Julia Rodzińska OP, Stanisława Maria Józefa Rodzińska (ur. 16 marca 1899 w Nawojowej, zm. 20 lutego 1945 w Stutthof) – polska siostra zakonna, dominikanka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Była jedną z pięciorga dzieci organisty Michała i Marianny z domu Sekuły. W wieku 17 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w Tarnobrzegu-Wielowsi i tam (5 sierpnia 1924) złożyła śluby zakonne i zakończyła przerwaną edukację. Jako wykwalifikowana nauczycielka swoją posługę realizowała w Mielżynie, Rawie Ruskiej i w Wilnie (od 13 grudnia 1922 przez 22 lata). Od 1934 była przełożoną domu w Wilnie i kierowała zakładem dla sierot.

Po wybuchu II wojny światowej brała udział w tajnym nauczaniu języka polskiego, historii, religii i prowadziła działalność humanitarną. W lipcu 1943 została aresztowana i uwięziona przez Gestapo w więzieniu na Łukiszkach, a stamtąd trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Została zarejestrowana jako numer 40992. Została poddawana torturom, izolacji i poniżaniu. Niosła pomoc duchową współwięźniom niezależnie od wyznania i narodowości.

W opinii świadków:

To był anioł dobroci. W warunkach upodlenia człowieka potrafiła skierować nas na inny wymiar życia.(...) Dla nas ona była świętą, ona oddała za innych życie[1].

Zmarła z wycieńczenia i na skutek chorób pomagając konającym więźniarkom żydowskim.

W 1999 r. została ogłoszona błogosławioną przez papieża Jana Pawła II w grupie 108 błogosławionych męczenników. Jest patronką szkoły podstawowej im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Nawojowej[2] oraz przedszkola im. Bł. Julii Rodzińskiej w Poznaniu[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ks. Tomasz Kaczmarek Obraz świadectw 108 błogosławionych męczenników, Ateneum Kapłańskie.
  2. Szkoła Podstawowa im. bł. s. Julii Rodzińskiej w Nawojowej. [dostęp 2019-06-26].
  3. Szkolnictwo.net: Przedszkole p.w. Bł. Julii Rodzińskiej. [dostęp 2015-05-30].

Bibliografia | edytuj kod

  • Mirosława Justyna Dombek: Moc w słabości: życie i męczeństwo siostry Julii Stanisławy Rodzińskiej, dominikanki (1899-1945). Kraków: Wyd. Karmelitów Bosych, 1998.

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Julia Rodzińska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy