Julius Stieglitz


Julius Stieglitz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julius Stieglitz (ur. 26 maja 1867 w Hoboken, zm. 10 stycznia 1937 w Chicago) – amerykański chemik.

W dzieciństwie Julius Stieglitz uczył się grać na wiolonczeli, zamiłowania do muzyki pozostały mu na całe życie[1]. Wraz z bratem bliźniakiem, Leopoldem, uczęszczał do szkoły podstawowej w Nowym Jorku. Gdy zdali egzaminy do college, ich ojciec zabrał ich w podróż do Europy. W 1881 bracia zostali przyjęci do Realgimnasjum w Karlsruhe. Po gimnazjum Julius wstąpił na Uniwersytet Berliński, gdzie studiował chemię i zdobył stopień doktora w 1889. Po doktoracie pracował przez krótki czas w Getyndze u boku Viktora Meyera, a następnie powrócił do USA. Pracował przez dwa lata w laboratorium zajmującym się toksykologią w Chicago. W 1892 postanowił rozpocząć pracę akademicką i związał się z Uniwersytetem Chicagowskim, gdzie pracował na różnych stanowiskach do emerytury w 1933, a następnie do 1937 jako profesor emeritus. Między innymi był kierownikiem laboratoriów oraz przewodniczącym wydziału chemii. Wykładał też na innych uniwersytetach[1].

W swych badaniach zajmował się budową związków organicznych oraz zastosowaniem metod chemii fizycznej w chemii organicznej[2].

Otrzymał doktoraty honoris causa z Clark University (1909) i Uniwersytetu Pittsburskiego (1916)[1].

Był członkiem National Academy of Sciences, of the American Philosophical Society, American Academy of Arts and Sciences, American Association for the Advancement of Science i innych[1].

Życie prywatne | edytuj kod

Pochodził z żydowskiej rodziny kupieckiej. Jego ojciec był słynny ze swej prawości i wierności ideałom. Starszy brat, Alfred Stieglitz był znanym fotografem, zaś brat bliźniak, Leopold, został lekarzem. W 1891 Julius Stieglitz ożenił się z pochodząca z Niemiec Anną Stieffel, z którą miał troje dzieci. Po jej śmierci w 1932, Julius Stieglitz ożenił się z Mary M. Rising, profesor chemii na Uniwersytecie Chicagowskim[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e William AlbertW.A. Noyes William AlbertW.A., Biographical memoir of Julius Stieglitz, „Biographical Memoirs”, XXI, National Academy of Sciences, 1939  (ang.).
  2. The Editors of EncyclopaediaT.E.E. Britannica The Editors of EncyclopaediaT.E.E., Julius Stieglitz, „Encyclopaedia Britannica” .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Julius Stieglitz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy