Jurij Jaroszenko


Jurij Jaroszenko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jurij Mykołajowycz Jaroszenko, ukr. Юрій Миколайович Ярошенко, ros. Юрий Николаевич Ярошенко, Jurij Nikołajewicz Jaroszenko (ur. 5 stycznia 1961 w Kijowie) – ukraiński piłkarz, grający na pozycji pomocnika, a wcześniej napastnika, trener piłkarski.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Wychowanek Internatu Sportowego w Kijowie. Pierwszy trener W.F. Kaczanow. W 1979 rozpoczął karierę piłkarską w drużynie rezerwowej Dynama Kijów. Od 1982 występował w klubie Zoria Woroszyłowgrad, który w 1990 zmienił nazwę na Zoria Ługańsk. Latem 1990 zmienił klub na inną Zorię - Zaria Bielce. Potem był piłkarzem klubów Krystał Chersoń i Chimik Siewierodonieck. Latem 1993 wyjechał za granicę, gdzie bronił barw uzbeckiego Nawbahor Namangan i rosyjskiego SKA Rostów nad Donem. Latem 1994 roku powrócił do Ukrainy, a następnie zasilił skład Dynama Ługańsk. Na początku 1995 został piłkarzem amatorskiego zespołu Szachtar Roweńky. Potem próbował swoich sił w Avia Świdnik, ale wkrótce wrócił do zespołu z Roweniek, który z nową nazwą Awanhard-Industrija Roweńky startował w Ukraińskiej Drugiej Lidze. Latem 1996 przeszedł do Szachtara Krasnodon, w którym w 1998 zakończył karierę piłkarską.

Kariera trenerska | edytuj kod

Po zakończeniu kariery piłkarskiej otrzymał propozycję pracy w klubie na stanowisku trenera selekcjonera w Akademii Piłkarskiej Szachtar Donieck. Od 2003 pracował na stanowisku starszego trenera grupy w Akademii Piłkarskiej Szachtar Donieck. Potem również pomagał szkolić młodych piłkarzy w Szkołach Piłkarskich klubów Metałurh Donieck i Illicziweć Mariupol. Od 2013 prowadził młodzieżową drużynę amatorską Barsa Sumy U-21. 1 lipca 2014 stał na czele PFK Sumy[1]. 3 września 2016 po przegranym 5-1 meczu z Illicziwcem Mariupol kontrakt z sumskim klubem został anulowany[2]. 21 września 2016 objął stanowisko głównego trenera FK Połtawa[3]. 5 maja 2017 został zwolniony z zajmowanego stanowiska[4].

Sukcesy i odznaczenia | edytuj kod

Sukcesy klubowe | edytuj kod

Sukcesy indywidualne | edytuj kod

  • król strzelców klubu Zoria Ługańsk: 1986 (22 goli)

Przypisy | edytuj kod

  1. Официально. Юрий Ярошенко - главный тренер ПФК Сумы – UA-Футбол
  2. Суми очолив екс-тренер Скали U-19 – UA-Футбол
  3. Юрій Ярошенко очолив ФК Полтава – UA-Футбол
  4. Юрій Ярошенко звільнений з поста головного тренера ФК Полтава – UA-Футбол

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Jurij Jaroszenko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy