Jurij Sadowienko


Jurij Sadowienko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Jurij Sadowienko, wiceminister Obrony Federacji Rosyjskiej

Jurij Eudardowicz Sadowienko, ros. Юрий Эдуардович Садовенко (ur. 11 września 1969 w Żytomierzu) – rosyjski polityk, zastępca ministra - kierownik Urzędu Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej, generał pułkownik[1].

W 1990 ukończył Riazańską Wyższą Szkołę Dowódczą Wojsk Powietrznodesantowych im. Leninowskiego Komsomołu, a w 2008 — Rosyjską Akademię Służby Państwowej przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej[1].

Od 1990 do 1994 pełnił służbę w Siłach Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na stanowiskach dowódczych; uczestniczył w działaniach bojowych[1].

W latach 1994 - 2002 pełnił służbę w formacjach Ministerstwa Federacji Rosyjskiej do spraw Obrony Cywilnej, Sytuacji Nadzwyczajnych i Likwidacji Skutków Klęsk Żywiołowych, wielokrotnie brał udział w operacjach humanitarnych i ratunkowych wszystkich stopni, tak w Rosji, jak i za granicą[1].

Od 2002 do 2007 był zastępcą ministra Federacji Rosyjskiej do spraw Obrony Cywilnej, Sytuacji Nadzwyczajnych i Likwidacji Skutków Klęsk Żywiołowych[1].

Od 2007 był kierownikiem Urzędu Ministra Federacji Rosyjskiej do spraw Obrony Cywilnej, Sytuacji Nadzwyczajnych i Likwidacji Skutków Klęsk Żywiołowych[1].

Od maja do listopada 2012 był kierownikiem administracji Gubernatora Obwodu Moskiewskiego[1].

Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej z 7 stycznia 2013 został wyznaczony zastępcą Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej - kierownikiem Urzędu Ministra Obrony Federacji Rosyjskiej[1].

Ordery i odznaczenia[1] | edytuj kod

  • Order Honoru;
  • medal orderu Za Zasługi dla Ojczyzny II klasy;
  • medal Suworowa;
  • Podziękowanie Najwyższego Głównodowodzącego.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i Садовенко Юрий Эдуардович (ros.). W: Министерство обороны Российской Федерации (Минобороны России) Руководство [on-line]. Министерство обороны Российской Федерации (Минобороны России). [dostęp 2015-11-02].
Na podstawie artykułu: "Jurij Sadowienko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy