Justice League


Liga Sprawiedliwości w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Justice League) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Liga Sprawiedliwości (także: Liga Sprawiedliwych, ang. Justice League) – fikcyjna drużyna zrzeszająca najpopularniejsze postacie superbohaterów z komiksów wydawanych przez DC Comics. Jej twórcą był scenarzysta Gardner Fox.

Pierwszy raz Liga Sprawiedliwości pojawiła się w komiksie The Brave and the Bold vol.1 #28 (marzec 1960) w składzie: Wonder Woman, Superman, Batman, Flash (Barry Allen), Green Lantern (Hal Jordan), Aquaman i Marsjanin Łowca. Przez lata drużyna rozrastała się o kolejnych bohaterów, m.in: Green Arrow, Green Lanterna (John Stewart), Flasha (Wally West), Atoma, Hawkmana, Black Canary, Kapitana Marvela, Zatannę, Firestorma, Plastic Mana i wielu innych. Pojawiały się też inne organizacje, nawiązujące do niej: Amerykańska Liga Sprawiedliwości (Justice League of America), Europejska Liga Sprawiedliwości (Justice League of Europe), Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości (Justice League International), Justice League Task Force, Justice League Elite, Extreme Justice oraz Justice League Dark.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Srebrny i brązowy wiek | edytuj kod

W tzw. złotym wieku komiksów DC wprowadzono wielu wyróżniających się bohaterów, m.in: Flasha (Jay Garrick), Green Lanterna (Alan Scott), Daniela Kappesa, itp., więc DC Comics poprosiło pisarza Gardnera Foxa, by spróbował przywrócić Justice Society of America. Fox pod wpływem popularności National Football League i Major League Baseball zdecydował, że zmieni nazwę drużyny z Justice Society na Justice League[1]. The Justice League of America zadebiutowała w The Brave and the Bold #28 (1960) i szybko stała się najlepiej sprzedającym się tytułem.

Zgodnie z Justice Society, koncepcja Ligi Sprawiedliwości była prosta: należy uwzględnić wszystkie najpopularniejsze znaki DC w jednym zeszycie (stąd oryginalnym składzie znajdowali się Superman, Batman, Aquaman, Flash, Green Lantern, Martian Manhunter, i Wonder Woman). Trzy inne marki: Green Arrow, Atom i Hawkman szybko zostały dodane do wykazu.

Liga Sprawiedliwych operowała z tajnych jaskiń na peryferiach małego miasta Happy Harbor w st. Rhode Island. Pomocnikiem Ligi był nastolatek Snapper Carr, który też był uważany za maskotkę zespołu. Pomógł on Lidze pokonać gigantyczną rozgwiazdę Starro. W Justice League of America #77 (grudzień 1969) był posądzany o zdradzenie lokalizacji tajnych jaskiń Jokerowi. Po jego dymisji Ligę opuścili również J'onn J'onzz i Wonder Woman.

Era satelitarna | edytuj kod

Zaistniała potrzeba stworzenia nowej, bezpiecznej siedziby. W Justice League of America #78 (luty 1970) nowa kwatera główna została założona na satelicie okołoziemskim. Pojawili się też nowi członkowie: Black Canary, Phantom Stranger, Elongated Man, Red Tornado, powróciła Wonder Woman. Po czasie przyjęto również Hawkwoman. Na końcu dołączyły Zatanna i Firestorm.

Osoby zajmujące się produkcją w latach 70. to m.in. pisarze Gerry Conway, Cary Bates, E. Nelson Bridwell, Steve Englehart oraz Dick Dillin. Po śmierci Dillina seria miała krótki skok popularności w 1982 roku, kiedy dołączył do ekipy artysta George Pérez.

Detroit | edytuj kod

W 1984 roku, starając się naśladować sukces najpopularniejszych komiksów DC w New Teen Titans, redaktorzy DC uznali, że większość stałych członków można zastąpić przez nowszych, młodszych. DC także przeniosło siedzibę zespołu z satelity do bazy w Detroit w stanie Michigan. Ten ruch był bardzo niepopularny wśród czytelników, który nazwali ten okres „Justice League Detroit”. Główna krytyka skupiła się na tym, że Liga zostaje wypełniona przez bohaterów drugiego kursu. Zespół był początkowo prowadzony przez Aquamana i weteranów Ligi: Zatanna, Martian Manhunter i Elongated Man, ale większość opowieści koncentruje się na nowo zatrudnionych bohaterach: Vixen, Gypsy, Steel i Vibe. Aquaman opuścił nowy zespół po zaledwie kilku kwestiach i został zastąpiony przez lidera Martian Manhunter. Nawet powrót Batmana do zespołu w Justice League of America # 250 nie mógł powstrzymać spadku serii. Finał, napisany przez J.M. DeMatteis i Luke McDonnella, zakończył historię z udziałem wroga profesora Ivo, który dopuścił się zabójstwa Vibe i Steela.

Współczesne wcielenia | edytuj kod

Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości | edytuj kod

W 1986 roku powstał crossover Legends, który opowiadał o formowaniu się nowej ligi. Nowy zespół początkowo nazywał się Liga Sprawiedliwości, później zaczęto określać go jako Międzynarodowa Liga Sprawiedliwości (Justice League International). Nowa seria, napisana przez Keitha Giffena i J.M. DeMatteisa z rysunkami Kevin Maguire'a (a później Adama Hughesa), dodała historiom nieco ekscentrycznego humoru. Członkowie to: Batman, Black Canary, Blue Beetle, Captain Marvel, Doctor Light (nowa japońska bohaterka, powstała z kryzysu, nie złoczyńca, który pojawił się wcześniej), Doctor Fate, Martian Manhunter, Mister Miracle, i Guy Gardner, a wkrótce potem dodano Booster Gold, Captain Atom, Fire (dawniej znana jako Green Flame), Ice (dawniej znana jako Ice Maiden) i obaj Rocket Redzi (jeden był szpiegiem Manhunterem, a drugi Dimitri Pushkinem). Seria początkowo była określana jako humorystyczna i na wysokim poziomie, ale po odejściu pisarzy Giffena i DeMatteisa, pozostali autorzy nie dali rady utrzymać balansu między humorem a bohaterstwem. W połowie i pod koniec lat 90. pojawiły się serie poboczne: Justice League Europe, Extreme Justice, and Justice League Task Force.

JLA | edytuj kod

Po niskiej sprzedaży różnych serii pobocznych, postanowiono połączyć wszystkie drużyny w jednym tytule. Amerykańska Liga Sprawiedliwości powróciła we wrześniu 1996 roku w miniserii Justice League: A Midsummer’s Nightmare, stworzonej przez Marka Waida i Fabiana Niciezę. W 1997 roku DC Comics uruchomiła nową serię o Lidze Sprawiedliwości zatytułowaną JLA, napisaną przez Granta Morrisona z rysunkami Howarda Portera i Johna Della.

Ta seria jest kolejną próbą powrotu do korzeni, gdzie trzon stanowiło siedmiu herosów: Superman, Batman, Wonder Woman, Aquaman, Flash (Wally West), Green Lantern (Kyle Rayner) oraz Marsjański Łowca Ludzi. Ponadto Liga otrzymała nową siedzibę – Watchtower. Morrison wprowadził ideę mówiącą o tym, że JLA jest alegorią panteonu bogów posiadających różnymi uprawnieniami i osobowościami. Wprowadził też nowe postacie: Barbarę Gordon (Oracle), Steela (John Henry Irons) i Plastic Mana.

Od teraz Liga skupia się jedynie na największych zagrożeniach, które mogą zagrozić Ziemi. Liga musiała się zmierzyć z: inwazją obcych, nieprawidłowo działającą maszyną wojenną z przyszłości, hordą zbuntowanych aniołów, nowo stworzoną koalicją czarnych charakterów zwaną jako kontr-liga, najemnikami z uzbrojeniem dostosowanym indywidualnie dla każdego superbohatera, zagrożeniami z kosmosu i rozwścieczonym duchem planety Ziemi. A ponieważ każdy z bohaterów miał własną serię komiksową, to historie często przeplatały się między różnymi komiksami.

Dzięki nowemu podejściu, seria przez kilka lat była najlepiej sprzedającym się tytułem. Pomimo tego DC nie tworzyło żadnych serii pobocznych, a jedynie kilka miniserii. Jedynym wyjątkiem było Justice League Elite, które jednak ograniczono do 12 numerów.

W 2007 Geoff Johns i Alan Heinberg wydali historię zwaną Crisis of Conscience (JLA #115-119) opisującą rozwiązanie Amerykańskiej Ligi Sprawiedliwości. Na końcu historii Superboy-Prime niszczy Watchtower. JLA była jednym z tytułów, których wydawanie zakończono po wydarzeniach związanych z Kryzysem nieskończoności. Serię zakończono po 125 numerach.

52 | edytuj kod

W serii komiksowej 52, w numerze 24., Firestorm rekrutuje nową, zreformowaną Ligę Sprawiedliwości. W jej skład wchodzą:Firehawk, Super-Chief, Bulleteer i Ambush Bug. Walczą oni z obłąkanym Skeetsem, który odbiera moce Super-Chiefowi i zabija go. Po tym zdarzeniu Firestorm rozwiązuje zespół.

Komiksy o Lidze Sprawiedliwości wydane w Polsce | edytuj kod

Liga Sprawiedliwości w innych mediach | edytuj kod

Liga poza komiksem pojawiła się w różnych serialach animowanych: Super Friends z lat 1973-1986, Liga Sprawiedliwych (Justice League) z lat 2001-2004 i Liga Sprawiedliwych bez granic (Justice League Unlimited) z lat 2004-2006, czy ostatnio Liga Młodych (Young Justice) z lat 2011–2013, a także w licznych filmach animowanych, wydawanych bezpośrednio na DVD i Blu-ray, np. Liga Sprawiedliwych: Nowa granica (Justice League: The New Frontier) czy Liga Sprawiedliwych: Kryzys na dwóch Ziemiach (Justice League: Crisis on Two Earths). W wersji aktorskiej pierwszy raz pojawiła się w programie telewizyjnym Legends of the Superheroes z 1979 roku, a następnie w filmie telewizyjnym Justice League of America z 1997 roku. W 2008 roku w produkcji był film o Lidze Sprawiedliwych, jednak prace nad nim wstrzymano[12]. Wraz z wejściem do kin najnowszej odsłony przygód Supermana pod tytułem Człowiek ze stali (Man of Steel) w reżyserii Zacka Snydera, pojawiły się informacje, że jego film ma zapoczątkować całą serię filmów o przygodach poszczególnych bohaterów DC, która ma zostać uwieńczona kinową adaptacją Justice League[13]. Scenarzystą ma być David S. Goyer, natomiast reżyserem obrazu został Zack Snyder[14][15].

Seriale i filmy aktorskie | edytuj kod

Legends of the Superheroes | edytuj kod

Justice League of America (serial z 1997) | edytuj kod

 • W 1997 został nakręcony pilot produkcji telewizyjnej Justice League of America[16], jednak nie udało się go sprzedać stacjom telewizyjnym. Pojawiły się w nim mniej znane postacie, co miało związek z kłopotami z uzyskaniem licencji na przedstawienie postaci Batmana, Supermana i Wonder Woman. Ekipa: Martian Manhunter, Guy Gardner, Green Lantern, Fire, Ice, Barry Allen jako Flash i Ray Palmer jako Atom. Mieli się przeciwstawić wersji Weather Wizard.

Tajemnice Smallville | edytuj kod

 • W serialu telewizyjnym Tajemnice Smallville (Smallville) pojawia się drużyna herosów. Pierwszy raz pojawiają się 11. odcinku szóstego sezony pod tytułem Justice, gdzie pojawiają się Impulse (Bart Allen), Aquaman, Cyborg (Victor Stone) oraz Zielona Strzała. Clarka określają mianem harcerzyka, pomaga im też Chloe, która dowodzi grupą pod pseudonimem Watchtower[17]. W odcinku siódmym 11. serii, Siren, do grupy dołącza Black Canary[18]. Z kolei w odcinku ósmym 12. serii, Bulletproof, widz dowiaduje się, że detektyw Jonh Jones (Martian Manhunter) od pewnego czasu również współpracuje z grupą Olivera[19]. W internetowej serii pobocznej Smallville Legends: Justice and Doom widać Ligę oraz dowiedzieć się o nieznanym związku z doktorem Swannem.

Justice League | edytuj kod

 Osobny artykuł: Justice League (film).

Seriale i filmy animowane | edytuj kod

Wczesne animacje | edytuj kod

DC Animated Universe | edytuj kod

Batman | edytuj kod

 • W podwójnym odcinku czwartej serii serialu Batman (The Batman), zatytułowanym Połączenie, J'onn prosi Batmana, aby przyłączył się jego grupy. Batman zwraca uwagę, że J'onn utworzył „prawie Ligę”. Członkowie „Ligi” biorący udział w tej sekwencji to: Green Lantern, Green Arrow, Hawkman i Flash. Wiele wątków z piątej serii koncentruje się wokół członków Ligi i Batmana[21]. Innymi wątkami, które zostały zawarte w The Batman, jest rekrutacja Supermana i powstanie siedziby zespołu, łączącej elementy Hali Sprawiedliwości z Super Friends i Watchtower z Ligi Sprawiedliwości.

Batman: Odważni i bezwzględni | edytuj kod

Liga Młodych | edytuj kod

 • W serialu animowanym Liga Młodych (Young Justice) z lat 2010-2013 Liga Sprawiedliwości jest zwierzchniczką organizacji młodzieżowej Liga Młodych, która składa się z nastoletnich pomocników członków Ligi.

DC Universe Animated Original Movies | edytuj kod

JLA Adventures: Trapped In Time | edytuj kod

 • W filmie animowanym JLA Adventures: Trapped In Time członkowie Ligi stawiają czoło Lexowi Luthorowi i jego Legionowi Zagłady (Legion of Doom), który próbuje za pomocą mocy Time Trappera zakłócić kontinuum czasowe, tworząc tym samym alternatywną linię czasu, w której Liga nie powstaje. Ligę wspierają członkowie Legionu Superbohaterów (Legion of Super-Heroes) z XXXI stulecia: Dawnstar i Karate Kid.

Gry komputerowe | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Movie Poop Shoot – COMICS 101
 2. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości, Tom 1: Początek, Warszawa: Egmont Polska, 2013 .
 3. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości Tom 2: Podróż złoczyńcy, 2014 .
 4. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości, Tom 3: Tron Atlantydy, Warszawa: Egmont Polska, 2014 .
 5. GeoffG. Johns GeoffG., Amerykańska Liga Sprawiedliwości, Tom 1: Najbardziej niebezpieczni, Warszawa: Egmont Polska, 2015 .
 6. GeoffG. Johns GeoffG., Shazam!, Tom 1, Warszawa: Egmont Polska, 2015 .
 7. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości, Tom 4: Trójka, Warszawa: Egmont Polska, 2015 .
 8. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości, Tom 5: Wieczni Bohaterowie, Warszawa: Egmont Polska, 2015 .
 9. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości Tom 6: Liga niesprawiedliwości, 2016 .
 10. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości Tom 7: Wojna Darkseida, część 1, 2017 .
 11. GeoffG. Johns GeoffG., Liga Sprawiedliwości Tom 8: Wojna Darkseida, część 2, 2017 .
 12. Marcin Pietrzyk: Warner rezygnuje z realizacji „Justice League” (pol.). Filmweb, 17 stycznia 2008. [dostęp 25 października 2013].
 13. Łukasz Muszyński: Nowy Batman i Wonder Woman w „Człowieku ze stali 2" (pol.). Filmweb, 15 czerwca 2013. [dostęp 25 października 2013].
 14. Marcin Pietrzyk: Po „Demonach Da Vinci” czas na „Justice League” (pol.). Filmweb, 11 czerwca 2013. [dostęp 25 października 2013].
 15. Marcin Pietrzyk: Zack Snyder oficjalnie reżyserem „Justice League” (pol.). Filmweb, 28 kwietnia 2014. [dostęp 02 maja 2014].
 16. Filmweb.pl
 17. SmallvillePlanet
 18. SmallvillePlanet
 19. SmallvillePlanet
 20. BatCave
 21. BatCave

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (superheros team):
Na podstawie artykułu: "Justice League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy