Justin Trudeau


Justin Trudeau w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Justin Pierre James Trudeau (ur. 25 grudnia 1971 w Ottawie) – kanadyjski polityk, lider Liberalnej Partii Kanady, premier Kanady od 4 listopada 2015[1].

Życiorys | edytuj kod

Urodził się 25 grudnia 1971 jako najstarszy syn premiera Kanady Pierre’a Trudeau i aktorki, pisarki, fotografki oraz prezenterki telewizyjnej Margaret Sinclair[2]. Ma dwóch braci, z którymi towarzyszył ojcu przy oficjalnych okazjach związanych z pełnieniem przez niego funkcji politycznych. Gdy miał sześć lat, matka opuściła rodzinę[3].

W 1994 ukończył studia w zakresie literatury angielskiej na Uniwersytecie McGilla i wraz z grupą znajomych wyruszył w podróż po świecie, by zwiedzić Europę, Afrykę Środkową, Rosję i Azję Wschodnią. Po powrocie rozpoczął studia z zakresu edukacji. Dorabiał jako bramkarz w nocnym klubie i uczył dzieci jazdy na snowboardzie, a następnie podjął pracę nauczyciela w szkole podstawowej[3]. Studia dokończył na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej (1998). Później pracował jako dziennikarz i aktor.

W roku 2000 wygłosił mowę na pogrzebie ojca. Dwa lata później powrócił do Montrealu, by objąć kierownictwo w fundacji założonej przez ojca. W tej pracy poznał swoją późniejszą żonę, Sophie Gregoire[3].

Potem zaangażował się w politykę, co spowodowało kontrowersje w macierzystej Partii Liberalnej, gdyż część działaczy uważała go jedynie za celebrytę[3]. Od 2008 reprezentuje w Izbie Gmin okręg wyborczy Papineau.

W wyborach w 2011 umocnił swój mandat, pomimo najgorszego w historii wyniku liberałów. W 2013 wystartował w wewnętrznych wyborach szefa partii i je wygrał, zostając jednocześnie kandydatem na premiera po ewentualnym zwycięstwie wyborczym (zgodnie z kanadyjskim ustawodawstwem). Jako przywódca partii był ignorowany przez polityków konserwatywnych, jednak Trudeau zaczął szybko zyskiwać w rankingach popularności, wyprzedzając konserwatywnego premiera Stephena Harpera[3].

W wyborach 19 października 2015 Partia Liberalna zdobyła bezwzględną większość w parlamencie[4]. W pierwszych dniach po zwycięstwie zapowiedział wycofanie lotnictwa z Syrii i Iraku, przyjęcie w kraju 25 tysięcy syryjskich uchodźców do końca 2015 oraz reformę poczty, obejmującą dostarczanie przesyłek bezpośrednio do mieszkania, a nie do niepopularnych osiedlowych skrzynek zbiorczych[3].

Życie prywatne | edytuj kod

28 maja 2005 poślubił prezenterkę telewizyjną Sophie Grégoire. Para ma troje dzieci[5]. Jego dziadkiem ze strony matki był polityk James Sinclair, a ze strony ojca przedsiębiorca Charles Trudeau[6]. Natomiast bratem jest reżyser – dokumentalista Alexandre Trudeau[7].

Ciekawostką jest, że goszczący w Ottawie w roku 1972 Richard Nixon podczas oficjalnej kolacji wzniósł toast za „przyszłego premiera Kanady, Justina Pierre’a Trudeau”[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. The Office of the Secretary to the Governor General: The Governor General of Canada (ang.). [dostęp 2015-11-03].
  2. Margaret Trudeau, biogram w IMDb.
  3. a b c d e f g Patrycja Król: „Najseksowniejszy szef rządu” wypełnił proroctwo Nixona. W: TVN24.pl [on-line]. [dostęp 2015-11-08].
  4. Trudeau pledges ‘real change’ as Liberals leap ahead to majority government. [dostęp 2015-10-20].
  5. Meet Justin Trudeau > Father. Liberal Party of Canada. [dostęp 2016-10-26].
  6. Pierre Elliott Trudeau; biogram w Dictionary of Canadian Biography.
  7. Sacha Trudeau; biogram w IMDb.

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Justin Trudeau" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy