Königsmoor


Na mapach: 53°14′N 9°39′E/53,233333 9,650000

Königsmoor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Königsmoor – miejscowość i gmina położona w niemieckim kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Harburg, należy do gminy zbiorowej (niem. Samtgemeinde) Tostedt.

Spis treści

Położenie geograficzne | edytuj kod

Königsmoor leży w północno-zachodniej części Pustaci Lüneburskiej ok. 40 km. na południowy zachód od Hamburga. Wokół gminy od północy i zachodu płynie rzeka Wümme. Königsmoor sąsiaduje od wschodu z gminą Otter, od północy z gminą Wistedt, od zachodu graniczy z gminami Stemmen i Lauenbrück oraz z południa z gminami Vahlde i Fintel z gminy zbiorowej Fintel z powiatu Rotenburg (Wümme). Od południowego wschodu gmina sąsiaduje z dzielnicą Wesseloh miasta Schneverdingen w powiecie Heidekreis.

Historia | edytuj kod

Ten bagnisty teren wykorzystywany w pozyskaniu torfu przeszedł w 1866 z Królestwa Hanoweru w wyniku jego rozpadu do Królestwa Prus. Od tego czasu Großen-Moor nadano miano królewskie czyli Königsmoor. Miejscowość zaczęła się rozwijać po 1910, gdy wybudowano tu stację badawczą na terenach torfowisk. Gmina została utworzona dopiero w 1957, włączając również sąsiednie osady Eckel Moor i Hamm Moor.

Dzielnice gminy | edytuj kod

W skład gminy Königsmoor wchodzą następujące dzielnice: Hamm-Moor, Königsmoor i Rieper-Moor.

Komunikacja | edytuj kod

Przez Königsmoor przebiega od północnego zachodu droga krajowa B75 pomiędzy Tostedt a Scheeßel. Do autostrady A1 z węzłem Sittensen jest ok. 15 km.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Königsmoor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy