Kąsaczowate


Kąsaczowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kąsaczowate[2] (Characidae), kąsacze[3], dawniej characynowate (Characinidae)[4] – najliczniejsza w gatunki rodzina ryb kąsaczokształtnych (Characiformes). Nie mają większego znaczenia gospodarczego. Wiele z nich – w tym bystrzyki, zwinniki, błyszczyki, neony i barwieńce – spotykanych jest w akwarystyce.

Spis treści

Zasięg występowania | edytuj kod

Miejscem ich naturalnego występowania jest Ameryka – od Teksasu i Meksyku przez Amerykę Środkową po Amerykę Południową. Dawniej zaliczano do nich gatunki afrykańskie obecnie wydzielane do rodziny alestesowatych (Alestiidae). Kąsaczowate występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jak wszystkie kąsaczokształtne, zasiedlają wyłącznie wody słodkie.

Opis | edytuj kod

Wyróżniają się obecnością płetwy tłuszczowej i uzębionymi szczękami. Do kąsaczowatych należą w większości ryby małe. Przystosowały się do życia w różnych środowiskach. Występują formy roślinożerne, drapieżne i wszystkożerne. Z reguły zamieszkują środkową i górną warstwę wody. Często łączą się w stada. Są to zwykle ryby żwawe i zwinne. W ubarwieniu wielu gatunków występują jaskrawe znaki służące utrzymaniu kontaktu. Kąsaczowate są rybami jajorodnymi rozsiewającymi ikrę na roślinnym podłożu. Jedynie w podrodzinie Stevardiinae następuje specyficzna forma zapłodnienia przypominająca zapłodnienie wewnętrzne.

Klasyfikacja | edytuj kod

Rodzaje zaliczane do tej rodziny[5]:

AcanthocharaxAcestrocephalusAcinocheirodonAcrobryconAmazonspintherAphyocharacidiumAphyocharaxAphyocheirodonAphyoditeArgopleuraAstyanacinusAstyanaxAtopomesusAttonitusAulixidensAxelrodiaBarioBoehlkeaBrachychalcinusBramocharaxBrittanichthysBryconacidnusBryconadenosBryconamericusBryconamericusBryconellaBryconexodonCaiapobryconCarlanaCeratobranchiaCharaxCheirodonCheirodontopsChrysobryconCompsuraCoptobryconCorynopomaCreagrutusCtenobryconCyanocharaxCyanogasterCynopotamusDectobryconDeuterodonDiapomaEctrepopterusExodonGaleocharaxGenycharaxGephyrocharaxGlandulocaudaGrundulusGymnocharacinusGymnocorymbusGymnotichthysHasemaniaHemibryconHemigrammusHeterocheirodonHollandichthysHyphessobryconHypobryconHysteronotusInpaichthysIotabryconJupiabaKnodusKolpotocheirodonLandoniaLepidocharaxLeptagoniatesLeptobryconLophiobryconMacropsobryconMarkianaMegalamphodusMicrogenysMicroschemobryconMimagoniatesMixobryconMoenkhausiaMonotocheirodonMyxiopsNanocheirodonNantisNematobryconNematocharaxOdontostilbeOdontostoechusOligobryconOligosarcusOrthospinusOthonocheirodusOxybryconParacheirodonParagoniatesParapristellaParastremmaParecbasisPetitellaPhallobryconPhenacobryconPhenacogasterPhenagoniatesPiabarchusPiabinaPlanaltinaPoptellaPriocharaxPrionobramaPristellaProbolodusProdontocharaxPsellogrammusPseudochalceusPseudocheirodonPseudocorynopomaPterobryconPtychocharaxRachoviscusRhinobryconRhinopetitiaRhoadsiaRoeboexodonRoeboidesSaccodermaSchultzitesScissorScopaeocharaxSerrabryconSerrapinnusSpintherobolusStethaprionStichonodonStygichthysTetragonopterusThayeriaThrissobryconTrochilocharaxTucanoichthysTyttobryconTyttocharaxXenagoniatesXenurobrycon

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Characidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Nazewnictwo ryb egzotycznych. „Akwarium”. 9-10 (1-2/70), 1970 (pol.). 
  3. kąsacz – Wielki słownik W. Doroszewskiego PWN (pol.). [dostęp 25 stycznia 2019].
  4. G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970, s. 240.
  5. Eschmeyer, W. N. & Fricke, R.: Catalog of Fishes electronic version (7 June 2012) (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 25 lipca 2012].Sprawdź autora:1.

Bibliografia | edytuj kod

  • Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976.
  • Froese, R. & D. Pauly: Family Characidae - Characins (ang.). FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org, 2009. [dostęp 18 lipca 2009].
  • Kahl Wally, Kahl Burkard, Vogt Dieter: Atlas ryb akwariowych. Warszawa: Delta W-Z, 2000. ISBN 83-7175-260-1.Sprawdź autora:1.
  • Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-12286-2.
Na podstawie artykułu: "Kąsaczowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy