Kładka pieszo-rowerowa przy Stopniu Wodnym Kościuszko


Na mapach: 50°01′50″N 19°48′08″E/50,030556 19,802222

Kładka pieszo-rowerowa przy Stopniu Wodnym Kościuszko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kładka pieszo-rowerowa przy stopniu wodnym Kościuszko – przeprawa na Wiśle wybudowana w ciągu autostrady A4 przy stopniu wodnym Kościuszko, wybudowana nakładem i staraniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kładka została otwarta na przełomie lutego i marca 2009 roku. Koszt budowy wyniósł około 3 822 000 złotych. Stanowi ważne ogniwo rekreacyjnego ruchu rowerowego w Krakowie i okolicach, gdyż łączy często uczęszczane szlaki rowerowe po obu stronach Wisły. Przed jej wybudowaniem piesi i rowerzyści korzystali nielegalnie z chodników technicznych przy moście na autostradzie A4 (E40). Podczas ostatniego remontu stopnia wodnego, jezdnie zostały poszerzone a chodniki zlikwidowane[1].

Przeprawa ma duże znaczenie, gdyż najbliższe możliwe drogi oddalone są o 5–7 kilometrów: most Zwierzyniecki i przeprawa promowa na Wiśle KopankaJeziorzany.

Kładka ma długość 285 m a szerokość 4,2 m. Bariery na kładce mierzą ponad 1,5 m i mają kształt łuków wygiętych w stronę środka, uniemożliwiając zahaczanie kierownicą o balustradę. Most jest oświetlony.

Budowa kładki została zakończona, jednak wciąż[kiedy?] nie gotowe są odcinki łączące istniejące szlaki rowerowe z jej przyczółkami. Aby dostać się na przeprawę należy obecnie[kiedy?] pokonać kilkaset metrów drogami gruntowymi, które podczas wzmożonych opadów zamieniają się w bagna.

Przypisy | edytuj kod

  1. Marcin Hyła: Kładka rowerowa na Wiśle przy autostradzie A4, Kraków. Miasta dla rowerów, 2010-03-29. [dostęp 2010-06-16].
Mosty w Krakowie

Na podstawie artykułu: "Kładka pieszo-rowerowa przy Stopniu Wodnym Kościuszko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy