Kłopot (województwo lubuskie)


Na mapach: 52°07′56″N 14°42′10″E/52,132222 14,702778

Kłopot (województwo lubuskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kłopot (dawna niem. nazwa Kloppitz) – wieś w Polsce, położona w województwie lubuskim, w powiecie słubickim, w gminie Cybinka.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie zielonogórskim.

Położenie | edytuj kod

Miejscowość położona jest na drodze lokalnej CybinkaRąpice.

Kłopot, nazywany „Bocianią Wioską” lub „Bocianowem”, leży na terenie Krzesińskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Odrą. Swoje dodatkowe nazwy zawdzięcza licznej obecności bociana białego, który jest we wsi jedną z atrakcji turystycznych. W Kłopocie znajduje się także Muzeum Bociana Białego. Po niemieckiej stronie Odry znajduje się miasto Eisenhüttenstadt. Do roku 1961 najbliżej Odry znajdowało się miasto Fürstenberg (obecnie część Eisenhüttenstadt), z którym przed 1945 rokiem Kłopot (Kloppitz) miał połączenie poprzez most, wysadzony 4 lutego 1945 roku przez sapera Justus Jürgensen, z jednostki Pionierbauersatz- und Ausbildungsbattaillons Crossen/Oder[potrzebny przypis], i nieodbudowany do dziś.

Historia | edytuj kod

Wieś pierwszy raz była wzmiankowana w 1350 roku. Powstała w pierwszej połowie XIII wieku. Była własnością książęcą, przekazaną w pierwszej połowie XIV wieku joannitom ze Słońska. W ich posiadaniu pozostawała do 1810 roku, gdy przeszła do pruskiej domeny królewskiej. Założono ją na planie owalnicy, w nowszych czasach przekształconej w wielodrożnicę. Zabudowa zwarta z XIX i XX wieku, o walorach kulturowych.

W 2. połowie XX wieku rozebrano pałac, który był zlokalizowany w południowej części wsi. Budynek szkoły został zaadaptowany na mieszkania, a dom ludowy użytkowany jest zgodnie z funkcją[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Wieś Kłopot w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-07-20]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Historia gminy Cybinka

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kłopot (województwo lubuskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy