K2 Black Panther


K2 Black Panther w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 14 kwi 2020. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

K2 Black Panther (Hangul: K2 '흑표'; Hancha: K2 '黒豹') – południowokoreański czołg podstawowy.

Wóz jest kolejnym po K1 czołgiem podstawowym koreańskiej armii, który jednak nie tyle zastępuje poprzednika, ile uzupełnia się z nim, zastępując starsze wozy M47 oraz M48. Początki prac nad nowym czołgiem podstawowym sięgają 1993 roku, choć K1 był wówczas konstrukcją bardzo nowoczesną. O ile poprzednik powstał przy znacznym udziale firmy General Dynamics Land Systems, która jest producentem czołgu M1 Abrams, K2 inspirowany był ówcześnie wprowadzanym do linii czołgiem Leclerc. Stąd m.in. automat ładowania zastosowany w obu wozach.

Opis konstrukcji | edytuj kod

Czołg K2 zbudowano w klasycznym układzie konstrukcyjnym z przedziałem kierowania z przodu, przedziałem bojowym w środku i przedziałem napędowym z tyłu wozu. Kierowca ma do dyspozycji trzy peryskopy, w razie potrzeby uzupełniane przez termowizor. Pojazd prowadzi za pomocą wolantu korzystając z bezstopniowej skrzyni biegów. W przedziale bojowym swoje stanowiska zajmują dowódca (z prawej) i działonowy (w lewej części wieży). Czołg wyposażono w system C4 – (Command, Control, Communication And Computer) który dostarczając w czasie rzeczywistym informacji o położeniu swoim oraz pojazdów przeciwnika daje znaczną przewagę informacyjną i pomaga optymalnie wykorzystać walory czołgu. Głównym uzbrojeniem jest gładkolufowa armata kal. 120 mm o długości lufy 55 kalibrów. Można sądzić, że wzorowana jest na niemieckiej Rh-120 L/55. Może ona strzelać dwoma rodzajami pocisków: przeciwpancernym K276 – APFSDS oraz kumulacyjnym K277 – HEAT.

Czołg wyposażono w zaawansowany system kierowania ogniem umożliwiającym działanie w trybie hunter – killer. Nie jest jasne, jaki dokładnie poziom ochrony prezentuje pancerz czołgu. Wiadomo jednak, że ma on strukturę kompozytową; wykorzystuje również moduły ERA (Explosive Reactive Armour). Szacuje się, że od frontu oraz w strefie +/-30 stopni od osi wzdłużnej pojazdu jest w stanie powstrzymać większość współczesnych przeciwpancernych środków rażenia. Dodatkowo czołg ma być wyposażony w aktywny system ochrony KAPS (Korean Activ Protection System) który w znacznym stopniu zabezpieczy wóz przed pociskami granatów kumulacyjnych i przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Koszt jednego K2 Black Panther wynosi 8 300 000 USD[1].

W kwietniu 2012 roku DAPA ogłosiła, że z powodu trwających problemów z niezawodnością i trwałością południowokoreańskich elementów układu napędowego, pierwsze 100 K2 Black Panther będzie wyposażonych w niemiecki silnik i skrzynię biegów, a wprowadzenie czołgu zostało opóźnione do marca 2014 roku[2].

Pojazdy z następnych zamówień są już wyposażone w koreańskie 12-cylindrowe silniki Doosan Infracore Corporation 1,500 HP (1,100 kW) z przekładnią S&T Dynamics.

Koncern Hyundai Rotem zaproponował polskiej armii dostosowany do jej potrzeb model K2 wraz z transferem technologii. Polska zainteresowana jest nabyciem 800 czołgów[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Most expensive tank (ang.). guinnessworldrecords.com. [dostęp 2013-06-27].
  2. Lee Tae-hoon: Korea to buy German engines for K2 tanks (ang.). koreatimes.co.kr, 2012-04-02. [dostęp 2013-06-27].
  3. Niemcy i Francja wykluczają Polskę z projektów zbrojeniowych. onet.pl, 2020-01-02. [dostęp 2020-01-07].

Bibliografia | edytuj kod

  • XK-2 Heukpyo [Black Panther Main Battle Tank] (ang.). globalsecurity.org. [dostęp 2013-06-27].
  • "Dziennik Zbrojny – analiza" nr 3/2015 ISSN 2449-5298
Na podstawie artykułu: "K2 Black Panther" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy