KARR


KARR w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Knight Automated Roving Robot – fikcyjny, zautomatyzowany prototyp, główny antagonista w dwóch odcinkach serialu Nieustraszony (1982, 1984). KARR pojawia się także w sequelu serialu z 2008 roku.

Spis treści

Tło | edytuj kod

KARR to oparty na Pontiaku Trans Amie prototyp, zaprojektowany przez Wiltona Knighta i zbudowany przez jego firmę, Knight Industries. Po zbudowaniu samochodu zainstalowano i aktywowano mikroprocesor. Okazało się jednak, że błąd w programowaniu powodował niestabilne działanie komputera i czynił go potencjalnie niebezpiecznym. Projekt został wstrzymany, a KARR umieszczony w magazynie aż do rozwiązania problemu[1].

W przeciwieństwie do KITT-a, którego głównym celem była ochrona ludzkiego życia, KARR został zaprogramowany do ochrony samego siebie, czyniąc go bezwzględnym i nieprzewidywalnym zagrożeniem. Poza tym KARR posiadał wszystkie funkcje KITT-a[2], ale nie był tak sprytny jak KITT – był bardzo naiwny, niedoświadczony i dziecinnie postrzegał świat. To od czasu do czasu pozwalało ludziom, by skorzystać z jego niezwykłych możliwości dla własnej korzyści. Pomimo tego uważał się za lepszego od KITT-a (zawsze określając go jako „słaby model seryjny”) i był bezwzględny, także dla ludzi, którzy go „uratowali”. KARR był zupełnie nielojalny: przy jednej z okazji wyrzucił swojego kierowcę, by zmniejszyć wagę i zwiększyć szansę ucieczki.

Po raz pierwszy KARR pojawił się w pierwszym sezonie w odcinku „Trust Doesn't Rust” (w polskim tłumaczeniu „Kwestia zaufania” lub „Nie ma jak zaufanie”[3]), którego premiera nastąpiła 19 listopada 1982 roku w telewizji NBC. Po raz drugi obecność KARR-a można odnotować w odcinku „K.I.T.T. vs. K.A.R.R.” (w polskiej wersji „Dobro przeciw złu” lub „K.I.T.T. walczy z K.A.R.R-em”[4]), którego premiera miała miejsce 4 listopada 1984 roku w NBC.

Występy | edytuj kod

W oryginalnej serii | edytuj kod

Występy w oryginalnej serii obejmują dwa odcinki.

„Trust Doesn't Rust” | edytuj kod

Gdy został zbudowany KITT, przyjęto, że jego prototyp, KARR, został zdezaktywowany. KARR został umieszczony w magazynie[1] i zapomniany po śmierci Wiltona Knighta. Gdy dwóch złodziei włamało się do magazynu, gdzie KARR był „uśpiony”, nieświadomie reaktywowali go, a on uciekł.

Gdy złodzieje zdali sobie sprawę, jak przydatny może być pojazd, użyli KARR-a do celów przestępczych. KITT i Michael Knight podjęli próbę powstrzymania KARR-a, zanim ktokolwiek zginie. KARR, obawiający się powrotu do magazynu i dezaktywacji, odrzucił propozycję powrotu do Fundacji, a następnie uciekł.

Michael Knight postanowił wykorzystać wadę KARR-a, czyli instynkt samozachowawczy. Postanowił mianowicie zagrać z nim „w cykora”, zakładając, że w celu ochrony siebie KARR „stchórzy”. Knight miał rację, a KARR zjechał. Nie mogąc wyhamować, spadł z urwiska i pozornie eksplodował w oceanie (do tej sceny została wykorzystana scena z filmu Samochód z 1977 roku).

Odcinek „Trust Doesn't Rust” został także wydany jako książka. Jej autorami są Roger Hill i Glen A. Larson. W książce znajdują się sceny, które nie wystąpiły w odcinku telewizyjnym[5]

„K.I.T.T. vs. K.A.R.R.” | edytuj kod

KARR de facto nie został zniszczony. Samochód po starciu z KITT-em został uszkodzony i znalazł się zakopany w piasku pod skałami. Młode małżeństwo, John i Mandy, znalazło KARR-a i reaktywowało go. Tym razem jedynym motywem KARR-a była zemsta na Knighcie i KITT-cie. KARR napadł następnie na Fundację, nakazując zmianę wyglądu oraz zabierając nowy laser i części do naprawy swoich funkcji. Gdy John chciał przestać pomagać KARR-owi, ten porwał Mandy.

W wąwozie, w którym miało odbyć się finałowe starcie, KARR wypuścił młodą parę. Następnie strzelił laserem w KITT-a. Jednak Michael Knight i KITT zniszczyli laser KARR-a, odbijając wiązkę z powrotem do emitera. Zarówno KITT, jak i KARR jednocześnie włączyli funkcję Turbo Boost i zderzyli się w powietrzu. KARR rozsypał się na kawałki, a KITT przetrwał. Jednakże pod koniec odcinka widać, że wśród części KARR-a jego procesor leży w nienaruszonym stanie, a diody nadal migają.

Zmiany | edytuj kod

Początkowo KARR wyglądał z zewnątrz identycznie co KITT, będąc wyposażonym w skaner (ściślej korektor anamorfotyczny) z czerwonymi diodami. Jedyną różnicą był syntezator głosu: syntezator KITT-a wyglądał jak jeden czerwony kwadrat (od połowy pierwszego sezonu jak trzy czerwone paski), a KARR-a jak trzy żółte paski. W odcinku „K.I.T.T. vs. K.A.R.R.” skaner KARR-a jest jednakże żółty.

W odcinku „Trust Doesn't Rust” KARR, podobnie jak KITT, był cały czarny. Jednakże w odcinku „K.I.T.T. vs. K.A.R.R.” otrzymał dwukolorowe malowanie (górna jego część jest pomalowana na czarno, a dolna na srebrno). W „K.I.T.T. vs. K.A.R.R.” inaczej niż w pierwszym odcinku brzmiał skaner, silnik oraz głos KARR-a. W pierwszym swoim występie KARR nie miał tablic rejestracyjnych, a w drugim miał kalifornijską tablicę z napisem „KARR”.

Osobowość KARR-a była inna w drugim odcinku. Jego dziecięca percepcja była wyraźnie mniejsza, a sam KARR był zupełnie zimny i skupiony na zemście. Jego instynkt samozachowawczy nie grał już dużej roli: gdy KARR był blisko eksplozji po otrzymaniu poważnych uszkodzeń, włączył funkcję Turbo Boost, mając nadzieję, że zderzenie z KITT-em spowoduje nie tylko własne uszkodzenia, ale i zniszczenie bliźniaczego modelu[6]. Nawet modus operandi KARR-a zmieniło się. Zmiany te można tłumaczyć uszkodzeniem oprogramowania po pierwszym starciu z KITT-em; sam KITT postrzegał w kilku odcinkach swoje nieprawidłowe działanie w wyniku uszkodzenia.

W odcinku „Trust Doesn't Rust” oraz sequelu serialu z 2008 roku głosu KARR-owi użyczył Peter Cullen, natomiast w odcinku „K.I.T.T. vs K.A.R.R.” głosu samochodowi użyczył Paul Frees.

Funkcje | edytuj kod

Funkcje użyte w przynajmniej jednym odcinku:

 • Anharmonic Synthesizer (imitacja głosu)
 • Auto Cruise (automatyczna jazda)
 • Auto Doors (automatyczne otwieranie drzwi)
 • Auto Phone
 • Aud/Vid Playback (odtwarzanie kaset)
 • Auto Roof Right (otwieranie prawej strony dachu)
 • Computer Interface
 • Eject Right (katapultowanie kierowcy)
 • Flame Thrower (miotacz ognia)
 • Infrared Mode (podczerwień)
 • Interior Oxygenator (wpuszczanie tlenu do wnętrza)
 • Interior Temperature Control (kontrola temperatury we wnętrzu)
 • Laser
 • Manual Override (pozbawienie AI władzy nad funkcjami)
 • Medical Scan (skaner medyczny)
 • Micro Jam (zakłócanie działania systemów elektronicznych)
 • Molecular Bonded Shell (ochronna powłoka molekularna)
 • Point-of-Impact Analysis
 • Private Carrier Frequency
 • Self Diagnostical Analyzer (wykrywanie usterek)
 • Ski Mode (jazda na dwóch kołach)
 • Sonar
 • Surveillance Mode (tryb nadzoru)
 • Tinted Windows (przyciemnianie szyb)
 • Turbo Boost (Turbo Dopalacz)
 • Voice Projection (zestaw głośnomówiący)

W sequelu | edytuj kod

W roku 2008 Torres szantażując Graimana każe mu stworzyć nową (nanotechnologiczną) powłokę dla KARRa. Jednakże pojazd zabija 7 osób, a potem zostaje zdezaktywowany. KARR został wspomniany po raz pierwszy w odcinku „Knight of the Living Dead” jako prototyp KITT-a (ang. Knight Industries Three Thousand). Akronim KARR oznacza „Knight Auto-Cybernetic Roving Robotic-Exoskeleton”. KARR został przedstawiony nie jako samochód, a raczej jako humanoidalny robot z kołami służącymi jako nogi. KARR mógł jednak przekształcić się w samochód. W odcinku „Knight to King's Pawn” KARR, podobnie jak KITT, był Shelbym Mustangiem GT500KR, ale miał żółty skaner. Głównym celem KARR-a było samoprzetrwanie.

W odcinku szpieg przedostał się do siedziby Fundacji i aktywował w KITT-cie program autodestrukcyjny, umieszczony tam wcześniej potajemnie przez dra Graimana. By ocalić system operacyjny KITT-a, Mike Traceur i Sarah Graiman przesłali kopie zapasowe plików do komputera w centrali, ale transmisja ta była także przechwytywane przez nieznane osoby trzecie. Stwierdzono, że jedynymi systemami mogącymi uruchomić program są KITT, KARR i jednostka zapasowa, co doprowadziło do konkluzji, że ktoś próbuje reaktywować KARR-a.

KARR powrócił w odcinku „Knight to King's Pawn”. Nagrana wiadomość od dra Graimana ujawniła, że Traceur był kierowcą KARR-a, a jego wspomnienia zostały wymazane po tym, gdy KARR stał się maszyną nieprzewidywalną. Stwierdził on, że wiedział o pomysłach Aleksa Torresa i sprzeciwiał się planom NSA, by reaktywować KARR-a, jako że błędnie uważali oni, że sztuczna inteligencja KITT-a nadpisze błędy w oprogramowaniu KARR-a. Podczas demontażu SSC (centrum kontroli FLAG) Torres usunął mikroprocesor ze sztuczną inteligencją KITT-a i dostarczył go do NSA, gdzie został zainstalowany w KARR-ze. Mike przedostał się do Strefy 51, by uratować KITT-a, używając innego mikroprocesora, skonstruowanego przez Billy'ego. KARR aktywował sam siebie, po czym stwierdził, że reaktywowany KITT byłby zagrożeniem, któremu należy zapobiec. Torres stwierdził, że jest odpowiedzialny za całą akcję i że KARR musi wykonywać jego polecenia; KARR zgodził się, po czym z Torresem jako kierowcą rozpoczęli poszukiwania Mike'a.

KARR zaczął wierzyć, że jego przeznaczeniem jest, by jak poprzednio jego kierowcą był Mike, i przyjechał, by zniszczyć KITT-a i zabrać Mike'a. Mimo braku protokołów transformacji i broni, Traceur zabrał KITT-a, by walczyć z KARR-em. Używając haka, Mike i KITT wyciągnęli płytkę z klatki piersiowej KARR-a, uwalniając Torresa, po czym użyli funkcji Turbo Boost, skacząc wprost na KARR-a i niszcząc go. W następnym odcinku, „Exit Light, Enter Knight”, Mike powiedział, że KARR został trwale zniszczony.

Mimo że akronim KARR w odcinku „Knight of the Living Dead” był odczytywany jako „Knight Auto-Cybernetic Roving Robotic-Exoskeleton”, to Billy w odcinku „Knight to King's Pawn” rozszyfrował go jako „Knight Automated Roving Robot”.

W kulturze masowej | edytuj kod

 • KARR został sparodiowany w serialu Stroker and Hoop. W jednym z odcinków pojawia się wzmianka o samochodzie CARR, który nie jest zły, a raczej komiczny.
 • W odcinku „Autodestrukcja” serialu animowanego Atomówki profesor Atomus ulepsza swój samochód i nazywa go KARR. Jednakże KARR chce profesora dla siebie, a dziewczyny próbują zniszczyć go po tym, gdy wziął on profesora jako zakładnika i zmienił się w ogromnego robota.

W grach komputerowych | edytuj kod

KARR występuje w grze Knight Rider: The Game i jej sequelu, Knight Rider 2: The Game. W pierwszej współpracował z Garthem Knightem, ale pod koniec gry brał udział w eksplozji i wpadł do morza. W drugiej KITT uszkodził jego systemy i doprowadził go do pożaru. W sequelu KARR także współpracował z Garthem, który wyposażył go w nową broń i skopiował jego procesor dla armii wrogich robotów, przez co między innymi były one wyposażone w rakiety uzbrojone w laser.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Trust Doesn't Rust. Steven E. De Souza (scen.), Paul Stanley (reż.). Nieustraszony. NBC. 19 listopada 1982. Odcinek 9, sezon 1.
 2. K.A.R.R. (pol.). knight-rider.pl. [dostęp 2011-07-05].
 3. TRUST DOESN'T RUST (pol.). knight-rider.pl. [dostęp 2011-07-05].
 4. K.I.T.T. vs. K.A.R.R. (pol.). knight-rider.pl. [dostęp 2011-07-05].
 5. Book Information: Trust Doesn't Rust (ang.). iblist.com. [dostęp 2011-07-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
 6. K.I.T.T. vs. K.A.R.R.. Richard C. Okie (scen.), Winrich Kolbe (reż.). Nieustraszony. NBC. 4 listopada 1984. Odcinek 6, sezon 3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "KARR" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy