Kałamanka


Grabar (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kałamanka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grabar (Kałamanka[2]) – rzeka, lewy dopływ Bugu[3] o długości 26,66 km[4].

Płynie na Południowym Podlasiu. Początek rzeki znajduje się na terenie gminy Tuczna. Przepływa obok wsi Ogrodniki i Wólka Zabłocka, następnie przez Zabłocie i Kodeń. Na wysokości Polemców w Kodniu III łączy się z lewostronnym dopływem Zwierzyńcem. Na ostatnich 4 km biegu opływa Kodeń od południa i wschodu, aby w jego północno-wschodniej części wpaść do Bugu.

Wraz z Bugiem tworzy obszar, na którym ród Sapiehów wybudował swoją rezydencję, port wodny, zamek, zbrojownię.[potrzebny przypis]

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Grabar na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-03-05].
  2. Grabar na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej (wynik wyszukiwania), Główny Geodeta Kraju, za: Mapa topograficzna w skali 1:10 000; Protokół z posiedzenia KUNMiOF w dniach 28 - 29 września 2004 [dostęp 2017-03-05] .
  3. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 77. [dostęp 2017-03-05].
  4. Grabar na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-03-05].
Na podstawie artykułu: "Kałamanka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy