Kabardo-Bałkaria


Na mapach: 43°35′N 43°24′E/43,583333 43,400000

Kabardo-Bałkaria w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa polityczna Kaukazu

Kabardo-Bałkaria (czasem także: Kabardyno-Bałkaria) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej (Кабардино-Балкарская Республика, Къабарты-Малкъар Республика).

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Republika leży w zachodniej części Kaukazu Północnego. Znajduje się tam najwyższy szczyt Kaukazu i według niektórych źródeł (zależy to od przyjętej granicy między Europą a Azją) najwyższy szczyt Europy – Elbrus.

Kabardo-Bałkaria od południa graniczy z Gruzją, od zachodu z Karaczajo-Czerkiesją, od północy z Krajem Stawropolskim, od wschodu z Osetią Północną.

Strefa czasowa | edytuj kod

Od 2014 r. Kabardo-Bałkaria należy do moskiewskiej strefy czasowej (MSK). UTC +3:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+3:00, a czas letni – UTC+4:00.

Demografia | edytuj kod

Kabardyjczycy stanowią 43%, Rosjanie 33%, a Bałkarzy 8% ludności republiki.

Kabardyjczycy to lud kaukaski, blisko spokrewniony z Adygejczykami oraz Czerkiesami zamieszkującymi sąsiednią Karaczajo-Czerkiesję. Natomiast Bałkarzyludem tureckim, spokrewnionym m.in. z Karaczajami, Kumykami oraz Nogajami.

Jeśli chodzi o religię, to przedstawiciele obydwu nominalnych narodowości republiki wyznają przede wszystkim islam, natomiast Rosjanie w ogromnej większości przynależą do kościoła prawosławnego.

Prezydenci Kabardo-Bałkarii | edytuj kod

Tablice rejestracyjne | edytuj kod

Tablice pojazdów zarejestrowanych w Kabardo-Bałkarii mają oznaczenie 07 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kabardo-Bałkaria" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy