Kacze opowieści (serial animowany 1987)


Kacze opowieści (serial animowany 1987) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kacze opowieści[1] (ang. DuckTales) – serial animowany wytwórni The Walt Disney Company, emitowany od 18 września 1987 do 28 listopada 1990 roku. W Polsce wyświetlany był po raz pierwszy od 17 września 1989 do 19 czerwca 1993 w TVP1 (początkowo pod tytułem Siostrzeńcy Kaczora Donalda).

Serial cechuje się m.in. przygodami, poszukiwaniem skarbów, podróżami, zagadkami przeszłości i magią. Uczy dzieci rozwiązywać problemy osobiste i rodzinne.

Poszczególne odcinki serialu są oparte przede wszystkim na komiksach Carla Barksa, dlatego też pojawiają się tu komiksowe postacie stworzone przez niego, a nieobecne w innych Disney'owskich filmach, jak Bracia Be, Goguś Kwabotyn czy Granit Forsant. Część jest inspirowana klasycznymi dziełami literackimi i filmowymi. W przeciwieństwie do wielu filmów Disneya, Kaczor Donald jest tu postacią trzecioplanową. W pierwszej serii wystąpił w 8 odcinkach, w kolejnych nie było go w ogóle. Głównymi postaciami serialu są Sknerus McKwacz oraz siostrzeńcy Donalda.

W roku 1991 nakręcono serial Darkwing Duck, w którym kontynuowany był wątek Śmigacza McKwaka oraz Robokwaka. W Polsce TVP wyemitowała 7 z 91 odcinków, tytuł rodzimej wersji językowej brzmiał Dzielny Agent Kaczor. Natomiast w roku 1990 powstał film pełnometrażowy Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy.

25 lutego 2015 roku ogłoszono, że w 2017r. powstanie nowa wersja Kaczych opowieści. Premiera serialu odbyła się 12 sierpnia 2017 roku w amerykańskim kanale Disney XD[2][3]. Regularna emisja serialu w USA rozpoczęła się 23 września 2017 roku[4].

Spis treści

Emisja w Polsce | edytuj kod

Serial był emitowany w Polsce od 1989 do 1993 roku na antenie TVP1. Najpierw w 1989 roku w ramach Dobranocki wyemitowano część odcinków w wersji z lektorem (pod tytułem Siostrzeńcy Kaczora Donalda). Byli to na zmianę Krystyna Czubówna i Marek Gajewski. W końcu 1989 roku TVP wstrzymała do odwołania nadawanie wersji lektorskiej, ponieważ zapadła decyzja o wykonaniu dubbingu. Wtedy przetłumaczono tytuł jako Kacze opowieści. Prace nad polskim dubbingiem trwały ok. 18 miesięcy. Nadawanie wykonanej przez 18 miesięcy wersji z polskim dubbingiem rozpoczęto 5 stycznia 1991 roku, w sobotnim popołudniowym paśmie Walt Disney przedstawia i kontynuowano ją do 19 czerwca 1993 roku.

Aż do roku 2007 serial nie był powtarzany. Od 22 stycznia 2007 roku jest on ponownie emitowany w na antenie kanału MiniMini, w nowej wersji dubbingowanej. Emitowany był on codziennie o godzinie 18:30. W 2007 roku zostało pokazanych 65 odcinków, w roku 2008 wyemitowano kolejnych 35. Od 6 kwietnia 2007 roku MiniMini powtarzało wyemitowaną wcześniej pierwszą serię serialu. 12 lutego 2008 roku kanał MiniMini rozpoczął emisję pozostałych serii serialu (odcinki 66-100). 6 września 2009 roku serial rozpoczął emisję w telewizji Polsat. Serial był emitowany w Polsacie do wiosny 2011 roku.

Od 1 października 2011 roku do połowy 2012 roku serial był nadawany na kanale Disney Channel od poniedziałku do piątku o 14:25, (w tym w środę od 14:00 – 2 odcinki), a także w sobotę i niedzielę o 8:20 i 12:30.

Od 22 października do 30 listopada 2012 roku serial był emitowany w TV Puls w paśmie Junior TV[5].

Od 10 września 2013 serial jest emitowany ponownie w TV Puls o 7:25 w dni robocze.

Od 4 listopada do 31 grudnia 2013 roku serial był emitowany w TV Puls 2.

Od 15 października 2014 roku serial jest nadawany na antenie Disney Junior.

Od września 2016 roku był emitowany w TV4.

Od 30 października do listopada 2016 roku był emitowany w TV6.

Od 15 lipca 2017 roku ponownie był emitowany w TV6.

Od 2016 serial był emitowany w Disney XD.

Pierwsza seria (65 odcinków) powstała w latach 1987–1988, druga (10 odcinków) w latach 1988–1989, trzecia (18 odcinków) w latach 1989–1990, a czwarta (7 odcinków) w 1990 roku. Razem powstało 100 odcinków serialu (które zarówno TVP1, jak i MiniMini wyświetlały nie po kolei). W 1990 roku na fali popularności serialu powstał pełnometrażowy film Kacze opowieści: Poszukiwacze zaginionej lampy. Nie osiągnął on jednak sukcesu porównywalnego z innymi produkcjami Disneya. W Polsce film był wyświetlany tylko w kinach, nie wydano go ani na kasetach VHS, ani na płytach DVD. Kilkakrotnie był on emitowany w telewizji Polsat ze starym dubbingiem znanym z kin (z udziałem aktorów tworzących pierwszą wersję dubbingowaną serialu), premiera odbyła się 11 marca 2007 roku.

Wydania na VHS i DVD | edytuj kod

W roku 1995 wydano w Polsce dwie kasety VHS, na których łącznie znalazły się 4 odcinki serialu (po dwa na każdej). Wszystkie w starej wersji dubbingowanej znanej z TVP1, ale niektóre ze zmienionymi tytułami:

1)

 • Trzęsienie ziemi
 • Powrót do Klondike (w TVP pt. Znowu w Klondike)

2)

 • Spotkanie z UFO (w TVP pt. Nie ma tego małego, co by na mniejsze nie wyszło)
 • Niespodzianka dla Sknerusa (w TVP pt. Ulubieniec Sknerusa)

Na DVD w Stanach Zjednoczonych (region 1) wydano obecnie trzy zestawy płyt zawierające wszystkie odcinki serii pierwszej i 10 odcinków serii drugiej. Na rynku europejskim (region 2) wydano do tej pory tylko pierwszą część (19 odcinków) serii pierwszej w 5 wersjach językowych (bez polskiej).

5 czerwca 2015 wydano pięć płyt DVD z Kaczymi Opowieściami z dubbingiem ze studia Galapagos Film. Płyty noszą tytuły:

 • Kacze Opowieści Przygoda 1 (odc. 6 do 9)
 • Kacze Opowieści Przygoda 2 (odc. 10 do 13)
 • Kacze Opowieści Przygoda 3 (odc. 14 do 17)
 • Kacze Opowieści Przygoda 4 (odc. 18 do 21)
 • Kacze Opowieści Przygoda 5 (odc. 22 do 25)

Bohaterowie z serialu | edytuj kod

Pozytywni | edytuj kod

 • Sknerus McKwacz (ang. Scrooge McDuck, w wersji lektorskiej Scrooge McKaczka). Najbogatszy kaczor świata. Pozoruje na biznesmena bez skrupułów, co częściowo jest prawdą. Ale oddałby wszystko, co ma za każdego członka swojej rodziny. W grach DuckTales i DuckTales 2 był głównym bohaterem. Ulubione powiedzonko: A niech to gęś kopnie! (nw: Kacze dudy!).
 • Hyzio, Dyzio i Zyzio (ang. Huey, Dewey, and Louie) – siostrzeńcy Kaczora Donalda. Po wstąpieniu do US Navy, oddał ich opiece swojego wujka Sknerusa, który jest ich ciotecznym dziadkiem. Więź uczuciowa między nimi budowała się stopniowo i powoli. Siostrzeńcy należą do organizacji Młodzi Skauci i korzystają z Poradnika Młodego Skauta. Ulubione powiedzonko: Kwakwaruni! (nw: Kwakwadrylion!).
 • Śmigacz McKwak (ang. Launchpad McQuack, w wersji lektorskiej Wyrzutnia McKwak) – osobisty (bo prawie darmowy) pilot Sknerusa. Bardzo często „kraksuje”. Prawie nigdy nie załamują go ciągłe porażki. McKwacz nie szczędzi mu obelg, a mimo to jest jego przyjacielem. Do Sknerusa zwraca się panie McKwa.
 • Pani Dziobek (ang. Mrs. Beakley) – kucharka, pokojówka i niania siostrzeńców. Mieszka u pryncypała razem ze swoją wnuczką, Tasią. Kobieta staroświecka, lecz z wieloma dobrymi pomysłami.
 • Tasia Van Der Kwak (ang. Webbigail "Webby" Vanderquack) – wnuczka pani Dziobek, często czuje się niezauważana. Dopiero gdy znika, wszyscy myślą tylko o niej. Chłopcy mają do niej mieszane uczucia, a Sknerus kocha ją najbardziej.
 • Diodak (ang. Gyro Gearloose, w wersji lektorskiej Złota Rączka) – wszechstronny, mądry, inteligentny, ale nierozgarnięty wynalazca. Jego największym marzeniem jest proste życie. Jego wynalazki często wykorzystuje Sknerus, bo Diodak nie zna się na interesach.
 • Kaczuch (ang. Doofus) – bardzo otyły, dziecinny jak na swój wiek, przyjaciel Hyzia, Dyzia i Zyzia. Nosi niebieskie okulary. Bardzo lubi jeść . Jest dosyć głupi i niezdarny. Bezgranicznie podziwia Śmigacza i Diodaka. Pojawia się głównie w pierwszej serii, w drugiej jedynie raz epizodycznie.
 • Cyfron Liczypiórek (ang. Fenton Crackshell, w nowej wersji dubbingu Hydrant Pisanko) / Robokwak – księgowy Sknerusa. Liczy z prędkością światła. Bardzo pomysłowy, głośny panikarz, ale zawsze wychodzi na swoje. Mieszka w przyczepie z matką. Pojawia się tylko w drugiej serii. Działa jako robotyczny superbohater, którą prawdziwą tożsamość znają jego matka, Sknerus i Diodak. Jego ulubione powiedzonko to: w starym dubbingu „Bamboli bambolak”, a w nowym dubbingu „Gdaczące pustosłowie”, które jednocześnie uruchamia system zbroi Robokwaka.
 • Bubba (ang. Bubba Duck) – mały chłopiec jaskiniowy, sprowadzony wehikułem czasu. Bezgranicznie lubi McKwacza. Pojawia się w drugiej i trzeciej serii. W starym dubbingu nazywa Sknerusa „Skelusem”, a w nowym „Bujem”.
 • Złotka Błyskotka (ang. Goldie O'Gilt) – ukochana Sknerusa z młodych lat. Przyjaciółmi są do dziś, choć lubią rywalizować.
 • Kaczor Donald (ang. Donald Duck) – siostrzeniec Sknerusa, marynarz marynarki wojennej. Jego jedynym obowiązkiem jest szorowanie lotniskowca. Pojawia się tylko w ośmiu odcinkach pierwszej serii.
 • Cezar (ang. Duckworth) – lokaj i szofer McKwacza. Postać rzadko na pierwszym planie. Bardzo staroświecki, przez co często zagubiony.
 • Pani Liczypiórek (ang. M'ma Craskshell) – mama Cyfrona Liczypiórka. Swój czas spędza na oglądaniu telenowel w telewizji. Podobnie jak Cyfron, pojawia się tylko w drugiej serii. Jest leniwa, często zdenerwowana i rzadko zwraca uwagę na swego syna.
 • Goguś Gąsior (ang Gladstone Gander) – kuzyn Donalda, znany z wielkiego szczęścia. Przez to jest pogardzany przez Sknerusa, ponieważ nie musi pracować i wszystkie cele ma na wyciągnięcie ręki.
 • Pieszczoch (ang. Tootsie) – triceratops Bubby.
 • admirał Gniewny (ang. Admiral Grimitz) – przełożony Donalda. Tak jak Donald, pojawia się tylko w pierwszej serii.

Negatywni | edytuj kod

 • Granit Forsant (ang. Flintheart Glomgold, w wersji lektorskiej Starozłotnicki) – drugi na liście najbogatszych, całkowicie pozbawiony skrupułów rywal Sknerusa. Zawsze oszukuje w rywalizacjach.
 • Bracia Be (ang. The Beagle Boys) w wersji lektorskiej Psy Gończe) – złodzieje, często najmowani. Zawsze w maskach, czerwonych swetrach i tabliczkach identyfikacyjnych na piersi. Ich głównym celem jest zdobycie skarbca Sknerusa. Największa organizacja przestępcza w Kaczogrodzie. Generalnie Kaczogrodzka Policja bardzo rzadko ściga kogoś innego.
 • Magika De Czar (ang. Magica De Spell, w wersji lektorskiej Magika de Urok) – czarownica. Wszelkimi sposobami chcąca zdobyć pierwszą dziesięciocentówkę McKwacza. Jej plany czasem obracają się przeciwko niej samej.
 • Edgar (ang. Poe) - kruk Magiki De Czar. Był jej bratem. Nie wiadomo dlaczego go przemieniła.
 • Kundol (ang. Dijon, w nowej wersji dubbingu Ganges, w filmie pełnometrażowym Dijon) – pies, pechowy złodziejaszek, który wykonuje brudną robotę dla Granita, tam gdzie Bracia Be nie sięgają. Debiutuje w filmie pełnometrażowym a w serialu pojawia się tylko w dwóch odcinkach.

Obsada (głosy) | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Wersja lektorska (1989 r.) | edytuj kod

Tekst polski: Maciej Orkan-Łęcki
Czytali: Krystyna Czubówna i Marek Gajewski

Pierwsza wersja dubbingowa (1991-1993 r.) | edytuj kod

Wersja polska: Studio Opracowań Filmów w Warszawie
Reżyser:

Dialogi:

 • Krystyna Skibińska-Subocz (odc. 1, 3, 5, 7-8, 10-11, 14-16, 18, 22-24, 28-29, 32-33, 35-39, 42-45, 48-50, 52-57, 61-65, 93, 99-100),
 • Joanna Klimkiewicz (odc. 2, 6, 9, 12-13, 17, 19, 20-21, 25-27, 31, 34, 40-41, 46-47, 51, 58-60, 66-90, 92, 95-98)

Przekład piosenki:

Dźwięk:

Montaż:

Kierownik produkcji:

W wersji polskiej udział wzięli:

 • Eugeniusz Robaczewski
  • Sknerus McKwacz,
  • Cliver McKwacz (odc. 24),
  • Silas McKwacz (odc. 52),
  • druid, który chciał przepędzić Silasa McKwacza (odc. 52),
  • średniowieczny mag (odc. 70)
 • Joanna Wizmur
  • Hyzio,
  • owieczka (odc. 52)
 • Miriam Aleksandrowicz
  • Dyzio,
  • Magika de Czar (z wyjątkiem odc. 20),
  • pani Piórko,
  • Petronella Brus (odc. 3),
  • Zjawa z Gliniastego Jeziora (odc. 7),
  • Złotka Błyskotka (odc. 15),
  • właścicielka 20 dolarów, które znalazł Goguś (odc. 13),
  • zaczarowany cień Magiki de Czar (odc. 20),
  • kobieta, która sprzedała dom Magice de Czar (odc. 20),
  • królowa wojowniczych kobiet (odc. 21),
  • potwór Rudogrzywa w drodze do Itakwaki (odc. 22),
  • jedna z harpii, które porwały Śmigacza (odc. 33),
  • kosmitka przypominająca słonicę (odc. 35),
  • agentka Hata Piórko, narzeczona Bruna (odc. 41),
  • kobieta z praniem (odc. 52),
  • aktorka Gloria Genkson, pasażerka aeropływaka (odc. 65)
 • Ilona Kuśmierska
  • Zyzio,
  • matka Śmigacza (odc. 16),
  • matka Bezlitosnego (odc. 46),
  • klientka Diodaka (odc. 48)
 • Ewa ZłotowskaTasia Van Der Kwak
 • Katarzyna ŁaniewskaPani Dziobek
 • Marcin Sosnowski
  • Śmigacz McKwak,
  • Bysio Be,
  • taksówkarz (odc. 1),
  • wódz plemienia na wyspie Rybpantaro (odc. 18),
  • kapitan piratów (śpiew) (odc. 26),
  • brygadier Brokuł (odc. 35),
  • kosmita przypominający krokodyla (odc. 35),
  • Rekiniak (odc. 37),
  • policjant wręczający Forsantowi rachunek za szkody w mieście (odc. 43),
  • Czyngis Chan (odc. 45),
  • Max Hau Hau, współwięzień w celi Sknerusa (odc. 64),
  • kaczor bawiący się z psem w parku (odc. 69),
  • Dżidżi-U (odc. 82),
  • współwięzień w celi Megabajta Be (odc. 83),
  • Naczelny Elektroniczny Strażnik na planecie robotów (odc. 85)
 • Henryk Łapiński
  • Cezar,
  • dowódca wojska walczącego o Skarbiec Sknerusa (odc. 69)
 • Ryszard Olesiński
  • Diodak,
  • dyspozytor lotów, każący Śmigaczowi wyskakiwać ze spadającego samolotu (odc. 3),
  • strażak (odc. 6),
  • mechanik (odc. 6),
  • Misio Be, szkolny prześladowca Kaczucha (odc. 9),
  • Fargo, przewodnik po dżungli (odc. 14),
  • ojciec Śmigacza (odc. 16),
  • Kapitan Pędziwiatr (odc. 17),
  • Pan Wilko / Wilkokwak (odc. 32),
  • mężczyzna w tłumie przed skarbcem (odc. 32),
  • Morszczak (odc. 37),
  • Czarny Rycerz (odc. 48),
  • Diuk Dager (odc. 47),
  • jeden z ludzi Diuka Dagera (odc. 47),
  • jeden z kosmitów, którzy ukradli kryształ nadający wszelkie talenty (odc. 53),
  • strażnik więzienny (odc. 57),
  • Podstępny Dan (odc. 58),
  • płk Beauregard DuBark, potomek gen. Eliasza DuBarka (odc. 60),
  • jeden z żołnierzy gen. Rhubarba McKwaka (odc. 60),
  • dyrektor Bóbr, kierownik w fabryce deskorolek McKwacza (odc. 94),
  • lekarz w serialu Santa Kwakara (odc. 97)
 • Piotr Dobrowolski
  • Kaczuch,
  • Bobas Be,
  • Bomber Be (odc. 16),
  • Arnold Kaczonegger (odc. 32),
  • Kwakenstein (odc. 32),
  • drugi mężczyzna w tłumie przed skarbcem (odc. 32)
 • Wojciech Machnicki
  • Cyfron Liczypiórek / Robokwak,
  • Bill Szczekacz, wyimaginowany prezenter programu Szansa dla prawdomównych (odc. 13),
  • Człowiek dzwoniący do Sknerusa w sprawie zatonięcia drobnicowca z ładunkiem owsa (odc. 13),
  • Benzino Gasolini (odc. 16, 63),
  • Baluba Be (odc. 26),
  • Gerry, przyjaciel Sknerusa z Teksasu (odc. 36),
  • pianista, pasażer aeropływaka (odc. 65),
  • Ryczący McRyk (odc. 66)
 • Andrzej Arciszewski
  • jaskiniowiec Bubba,
  • matka Cyfrona Liczypiórka,
  • El Kapitan (odc. 1-2, 5),
  • drużynowy Małych Skautów (odc. 1),
  • jeden z wyimaginowanych komorników (odc. 9),
  • wyimaginowany Wielki Banan (odc. 9),
  • Kuba Włóczęga, przebrany profesor Mudidudi (odc. 25),
  • pirat (odc. 26),
  • jeden z tych, którzy porwali Donalda do Garbulandii (odc. 40),
  • król Turlaków (odc. 54),
  • marynarz Barnaba, właściciel leminga o imieniu Szczęściarz (odc. 56),
  • jeden z żołnierzy gen. Rhubarba McKwaka (odc. 60),
  • generał Czykita, prezydent Republiki Bananowej (odc. 95)
 • Mariusz CzajkaKaczor Donald
 • Andrzej Gawroński
  • Granit Forsant,
  • pracownik Sknerusa, który czytał gazetę w czasie pracy (odc. 1),
  • operator kamery (odc. 1),
  • numizmatyk (odc. 3),
  • J.R. Mooing, rekin naftowy z Teksasu (odc. 36),
  • Czarnoksiężnik Czarlin (odc. 48),
  • menedżer wytwórni Kacze Nagrania (odc. 78),
  • złodziejaszek Kundol, brat Pulpona (79, 80, 100)
 • Irena MalarczykMamuśka Be
 • Mirosław Wieprzewski
  • Bombiarz Be,
  • Edgar, kruk Magiki de Czar,
  • wspólnik bosmana Kaczywora (odc. 31),
  • człowiek Pete'a (odc. 31),
  • książę Kwakula (odc. 32),
  • Sarkus, arcykapłan Garbulandii (odc. 40),
  • Lord Standforth (odc. 45),
  • drugi spłukany gracz w saloonie (odc. 58),
  • jeden z żołnierzy gen. Rhubarba McKwaka (odc. 60),
  • jeden z więźniów (odc. 64)
 • Józef Mika
  • Brzucho Be,
  • zawodnik w baseballu,
  • skaut-kurak (odc. 53),
  • Goguś Gąsior (odc. 25),
  • Bryś, szkolny osiłek (odc. 75),
  • spiker radiowy (odc. 78)
 • Edward Dargiewicz –
  • Baniak Be,
  • robot Armstrong (odc. 6),
  • garbulandzki oszust (odc. 40),
  • strażnik na wystawie klejnotów (odc. 76),
  • jeden z policjantów szukających porwanej Tasi (odc. 76)
 • Jerzy Słonka
  • Bankier Be,
  • urzędnik udzielający ślubu Sknerusowi i Milionerze (odc. 8),
  • kapitan Jack (odc. 24),
  • kapitan piratów (odc. 26),
  • strażnik w fabryce lodów (odc. 28),
  • Tex Kundel, kowboj udający ducha Jessie Jonesa (odc. 36),
  • Parsifal, członek Klubu Odkrywców (odc. 45),
  • Overlord Bulvan, dowódca Krągków (odc. 50),
  • profesor Karol Widziałło, pasażer aeropływaka (odc. 65),
  • Balon Be z Kaczych Gór (odc. 72),
  • sprzedawca w cukierni (odc. 73),
  • Teoś Śmieć, sąsiad Sknerusa (odc. 75),
  • Melvis (odc. 78)
 • Marek Frąckowiak
  • Baluba Be (oprócz odc. 26),
  • hrabia Roy, książę Montegima (odc. 10),
  • brat bliźniak hrabiego Roya (odc. 10),
  • sekretarz McKwacza (odc. 17),
  • jeden z Babutasów (odc. 21),
  • Hyzio, Dyzio i Zyzio w przyszłości (odc. 23),
  • licytator (odc. 25),
  • kapitan Mallard (odc. 31),
  • Sknerus McKwacz w młodości (odc. 38),
  • bezimienny członek Klubu Odkrywców (odc. 45),
  • Król Artek (odc. 48),
  • trener Turlaków (odc. 54),
  • kolega Podstępnego Dana (odc. 58),
  • pierwszy spłukany gracz w saloonie (odc. 58),
  • reżyser Ervin Mallard, pasażer aeropływaka (odc. 65)
 • Mariusz Leszczyński
  • admirał Gniewny (odc. 3, 22, 51),
  • wódz małej wioski w Andach (odc. 3),
  • aktor przebrany za Cezara w posiadłości Kwakspira (odc. 11),
  • Książę Grejgrejk (odc. 14),
  • jeden z tłumu oblegającego pałac w Itakwace (odc. 22),
  • kapitan Pic, naczelnik portu na wyspie Kaczlandia (odc. 31),
  • policjant (odc. 32),
  • amerykański sędzia szkockiego pochodzenia (odc. 38),
  • Bernardo / fałszywy duch Ludwinga von Kaczyltona (odc. 63),
  • naczelnik więzienia, w którym zamknięto Sknerusa (odc. 64),
  • Kwaks, asystent Glorii Genkson (odc. 65),
  • władca miasta Pinków (odc. 77),
  • dentysta, który zażyczył sobie 40.000 dolarów za plombę (odc. 90),
  • pracownik mleczarni (odc. 94),
  • prezenter wiadomości (odc. 95, 100),
  • Agent X, partner agentki Goldinger (odc. 99),
  • prowadzący teleturniej (odc. 99),
 • Krzysztof Kołbasiuk
  • Ramon Torro (odc. 3)
  • King Kong (odc. 32)
 • Halina ChrobakPingusia (odc. 4)
 • Krystyna Kołodziejczyk
  • Matka Pingusi (odc.4),
  • Złotka Błyskotka (odc. 8, 58),
  • agentka Cynamon Till (odc. 12),
  • Wiedźma Kirke w Itakwace (odc. 22),
  • bezimienna Garbulandka, która przejęła władzę po Donaldzie (odc. 40)
 • Jarosław Domin
  • karzełek Fryderyk (odc. 7),
  • zły wuj księcia Grejgrejka (odc. 14),
  • porucznik Czosnek (odc. 35),
  • Bezlitosny, władca Marsa (odc. 46)
 • Ryszard Nawrocki
  • Król Karzełków (odc. 7),
  • Karol Bufon III (odc. 18),
  • Ludwig von Drake (odc. 33),
  • Rybokot, wuj Sknerusa w młodości (odc. 38),
  • Doktor von Gejzer (odc. 46)
 • Jan Kulczycki
  • duch woźnicy bez głowy (odc. 7),
  • Kwakimodo (odc. 32),
  • jeden z tych, którzy porwali Donalda do Garbulandii (odc. 40),
  • radarzysta (odc. 51),
  • kapitan statku „Zalana Mewa” (odc. 56)
 • Zofia Gładyszewska
  • widmo pani Ostrydziób (odc. 9),
  • reporterka w nowym banku Sknerusa (odc. 61)
 • Włodzimierz Bednarski
  • Kapitan Pietro (odc. 10),
  • Kapitan Bounty (odc. 17),
  • lokaj więzienia federalnego (odc. 18),
  • bosman Archibald Kaczywór (odc. 31),
  • Lord Battmountan (odc. 45),
  • Książę Łotred (odc. 48),
  • władca krainy Tra-la-la (odc. 96)
 • Leopold Matuszczak
  • strażnik więzienia w Montegima (odc. 10),
  • sprzedawca hot dogów, u którego stołował się Sknerus (odc. 18),
  • jeden z londyńskich policjantów (odc. 25),
  • Bill Owsianka (odc. 34),
  • konkurent Rybokota, zwany Cwanym Staruchem (odc. 38),
  • drugi z kosmitów, którzy ukradli kryształ nadający wszelkie talenty (odc. 53),
  • kapitan Huragan (odc. 65),
  • staruszek, któremu zabrano ostatnią krowę na ofiarę dla Giganta (odc. 67),
  • doktor Von Pryszcz, lekarz w bezpłatnej przychodni (odc. 73),
  • jeden z uczestników wideokonferencji (odc. 95),
  • mieszkaniec krainy Tra-la-la, który znalazł kapsel (odc. 96)
 • Sławomir Orzechowskikomentator (odc. 10)
 • Andrzej Ferencdomokrążca Kit Wciskacz (odc. 11)
 • Tomasz Zaliwski
  • admirał Gniewny (odc. 12, 28, 40),
  • poszukiwacz Źródła Młodości (odc. 19),
  • Pete Złyzgryz (odc. 31),
  • sierżant Cukinia (odc. 35),
  • J. Gander Hoover, szef KAW (odc. 41),
  • przywódca druidów (odc. 52)
 • Jacek Bursztynowicz
  • Wiktor, asystent agentki Cynamon Till (odc. 12),
  • jeden z kontrahentów McKwacza (odc. 73)
 • Tomasz KozłowiczGoguś Gąsior (odc. 13)
 • Andrzej Tomecki
  • rachmistrz liczący klientów w restauracji (odc. 13),
  • Robin Lurch, gospodarz programu „Styl życia obrzydliwie bogatych” (odc. 24),
  • właściciel klaczy Mylady (odc. 34),
  • Lord Battmountan (odc. 37),
  • ojciec Sknerusa (odc. 38),
  • Dżin (odc. 59),
  • John Dzióbert Rockefeller, pasażer aeropływaka (odc. 65),
  • jeden z policjantów (odc. 69),
  • jeden z policjantów szukających porwanej Tasi (odc. 76),
  • jeden z uczestników wideokonferencji (odc. 95)
 • Ewa Isajewicz-TelegaMagika de Czar (odc. 20)
 • Aleksander Gawroński
  • celnik na lotnisku (odc. 20),
  • jeden z biznesmenów, z którymi Sknerus był w Afryce (odc. 38),
  • listonosz (odc. 60),
  • jeden z żołnierzy gen. Rhubarba McKwaka (odc. 60),
  • handlarz, który sprzedał Kundolowi strój mnicha (odc. 79),
  • jeden z uczestników wideokonferencji (odc. 95),
  • odkrywca metalpcheł (odc. 100)
 • Jan ProchyraKról Wichracz w drodze do Itakwaki (odc. 22),
 • Jacek Czyż
  • Lis Focks (odc. 24),
  • Sprytek Focks (odc. 24),
  • Kapitan Odwaga (odc. 50),
  • chorąży Siewka (odc. 51)
 • Tadeusz Borowski
  • detektyw Shedlock Jones (odc. 25),
  • król Mung Ho (odc. 67),
  • Wesoły Jack, dyrektor cyrku (odc. 71),
  • Pulpon, członek bractwa Złotej Gęsi (odc. 79, 80),
  • lektor czytający streszczenie poprzedniego odcinka (odc. 80),
  • reporter programu „Otwarte studio” (odc. 87)
 • Włodzimierz NowakowskiWielki Bej, władca Makarunu (odc. 27, 30)
 • Mieczysław Gajdadoktor Bąbelak (odc. 28)
 • Ryszard Łabędź
  • prezenter wiadomości (odc. 28)
  • żabolud pilnujący więzionych bohaterów (odc. 29),
  • strażnik więzienny (odc. 64)
 • Zbigniew Borek
  • Żabolud (odc. 29),
  • strażnik więzienny (odc. 43),
  • prezenter wiadomości
 • Agata Gawrońska
  • narzeczona Kwakensteina (odc. 32),
  • Buźka Be (odc. 76),
  • kasjerka w Telekaczołącznościach (odc. 82),
  • Robokwasia (odc. 86),
  • agentka Goldginger (odc. 99)
 • Iwona Rulewicz
  • Becky (odc. 10),
  • dziewczynka prosząca o autograf Wilkokwaka (odc. 32),
  • Julia, szkolna koleżanka Bubby (odc. 75),
  • Blondula Be (odc. 76)
 • Adam Bauman
  • robotnik pokazujący Sknerusowi koszty remontu (odc. 32),
  • Bubba, gdy stał się geniuszem (odc. 77)
 • Włodzimierz PressMary Weather (odc. 34)
 • Stefan Knothedoktor Nogood (odc. 41)
 • Paweł GaliaDuch Kleks (odc. 51)
 • Jerzy Dominik
  • robot kamerdyner na statku Krągków (odc. 50),
  • prezenter wiadomości (odc. 68),
  • lektor czytający streszczenie poprzedniego odcinka (odc. 67-70, 82-85),
  • Plotkodziób, reporter prowadzący nagonkę na Sknerusa (odc. 91),
  • Farciarz, prezes Spółki Światowych Producentów Deskorolek (odc. 94)
  • robotnik w fabryce deskorolek McKwacza (odc. 94)
 • Marek Robaczewskiskaut-prosiak (odc. 53)
 • Krystyna Kozaneckamały Turlak (odc. 54)
 • Barbara Bursztynowicz
  • Szafirezada (odc. 59),
  • wikińska pasterka pomagająca bohaterom (odc. 62)
 • Wiesław Machowski
  • Rufus Pinfeathers, burmistrz Kaczego Fortu (odc. 60),
  • Ludwing von Kaczylton (odc. 63),
  • prokurator na procesie Sknerusa (odc. 64)
 • Hanna Kinder-Kiss
  • pani Ostrydziób (odc. 68, 77, 95),
  • Tasia powiększona do gigantycznych rozmiarów (odc. 71)
 • Ewa Wawrzoń
  • Złotka Błyskotka (odc. 72),
  • Kuchcia Śmieć, sąsiadka Sknerusa (odc. 75),
  • Bufka Be (odc. 76),
  • Eryka, bohaterka serialu Santa Kwakara (odc. 97)
 • Izabella Dziarskakasjerka w banku (odc. 82)
 • Robert RozmusMegabajt Be (odc. 83-84)
 • Jan Pyjor
 • Joanna Jeżewska
 • Zbigniew Poręcki
 • Jolanta Wołłejko
 • Juliusz Berger
 • Józef Kalita
 • Anna Gornostaj
 • Małgorzata Drobko
 • Anna Wróblówna
 • Beata Gawrońska
 • Halina Bednarz
 • Maria Szadkowska
 • Halina Kazimierowska

i inni

Śpiewał: Mieczysław Szcześniak

Lektor: Tadeusz Borowski

Druga wersja dubbingowa (2006-2007 r.) | edytuj kod

Wersja polska: na zlecenie Disney Character Voices InternationalMaster Film
Reżyseria: Krzysztof Kołbasiuk
Dialogi:

 • Anna Celińska (odc. 1-3, 5-7, 9-12, 14, 17-19, 21, 23-25, 27-29, 31, 33-35, 37-46, 48, 51-80, 87-89, 91-94, 98-100),
 • Witold Surowiak (odc. 4, 8, 15-16, 20, 22, 26, 30, 32, 36, 47, 49-50, 81-85),
 • Agnieszka Farkowska (odc. 13, 86, 90, 95-97)

Dźwięk:

 • Katarzyna Lenarczyk (odc. 1-5, 7, 10, 12, 14-16, 20, 22-24, 26, 29-30, 33-37, 39-42, 44-50, 53-59, 61-65, 71-74, 76-80, 84-94, 98-100),
 • Małgorzata Gil (odc. 6, 8-9, 11, 13, 17-19, 21, 25, 27-28, 31-32, 38, 43, 51-52, 60, 66-70, 75, 81-83, 95-97),
 • Jakub Lenarczyk (odc. 71-80, 83-100)

Montaż:

 • Krzysztof Podolski (odc. 1-5, 7-10, 12-16, 18, 20-26, 29-30, 32-42, 44-51, 53-59, 61-100),
 • Jan Graboś (odc. 6, 11, 17, 19, 27-28, 31, 43, 52, 60)

Zgranie:

Kierownictwo produkcji: Ewa Chmielewska
Wystąpili:

i inni

Tekst piosenki czołówkowej: Filip Łobodziński
Opracowanie muzyczne: Piotr Gogol
Piosenki wykonali:

Odcinki | edytuj kod

Serial liczy 100 odcinków podzielonych na dwie serie. W pierwszej serii pojawiają się Kaczor Donald, Hyzio, Dyzio i Zyzio, Sknerus McKwacz, Śmigacz McKwak, pani Dziobek, Tasia, Cezar, Kaczuch, Granit Forsant, Bracia Be, Magika De Czar, Diodak, i Edgar. W drugiej serii pojawiają się Bubba, Cyfron Liczypiórek (nw:Hydrant Pisanko), Robokwak, Gandra Dee (nw: Gąsia Skrzek) i Śmieciowie oraz z emisji znikają Donald i Kaczuch.

Spis odcinków | edytuj kod

Dodatkowe informacje | edytuj kod

 • W odcinku "Yuppy Ducks" Sknerus poszedł do lekarza. W gabinecie znajduje się nietypowa plansza do badania wzroku. Litery zamiast w kolejności losowej, układają się w napis: Ask about Illuminati.

Odcinki nawiązuje do komiksów Carla Barksa | edytuj kod

Niektóre odcinki „Kaczych Opowieści” były inspirowane mniej lub bardziej komiksami Carla Barksa. Oto lista odcinków, które nawiązywały do jego komiksów[8]:

 • odcinek „Powrót do Klondike” (w wersji na VHS: „Znowu w Klondike”) nawiązuje do komiksu o tym samym tytule[9] (Kaczor Donald 2012/9-10)
 • odcinek „Trzęsienie ziemi” (w nowym dubbingu: „Wstrząsy”) nawiązuje do komiksu „Land Beneath the Ground!”[10]
 • odcinek „Słodki zew młodości” nawiązuje do komiksu „That's No Fable!”[11]
 • odcinek „Nie ma tego małego, co by na mniejsze nie wyszło” (w nowym dubbingu: „Kosmiczne mikroczaki”) nawiązuje do komiksu „Mikrokaczki nie z tej Ziemi”[12]
 • odcinek „Korona Czyngis-Chana” nawiązuje do komiksu „The Lost Crown of Genghis Khan!”[13]
 • odcinek „Roboty do roboty” (w nowym dubbingu: „Bunt maszyn”) nawiązuje do komiksu „The Giant Robot Robbers”[14]
 • odcinek „Złote runo” (w nowym dubbingu: „Run na runo”) nawiązuje do komiksu „The Golden Fleecing”[15]
 • odcinek „Fortuna kołem się toczy” nawiązuje do komiksu „The Round Money Bin”[16]
 • odcinek „Wyższe sfery” nawiązuje do komiksu „The Status Seeker”[17]
 • odcinek „Kraina Tra-la-la” nawiązuje do komiksu „Moja snów dolina”[18] (Kaczor Donald 2009/19)
 • odcinek „Niezniszczalny skarbiec” (w nowym dubbingu „Mój skarbiec to moja twierdza”) nawiązuje do komiksu „The Unsafe Safe”[19]
 • odcinek „Ulubieniec Sknerusa” (w wersji na VHS: „Niespodzianka dla Sknerusa”) nawiązuje do komiksu „The Lemming with the Locket”[20][21]
 • odcinek „Płynna gotówka” nawiązuje do komiksu[22] „Only A Poor Old Man”[23] i do komiksu „Hamulec postępu”[24] (Kaczor Donald 2014-11)
 • odcinek „Głębiej niż na dnie” ( w nowym dubbingu ,,Akwa kwacze") nawiązuje do komiksu „Lost Beneath the Sea”[25]

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. W wersji z lektorem: Siostrzeńcy Kaczora Donalda
 2. Adam Siennica: „Kacze opowieści” powracają! Będzie nowy serial! (pol.). naEKRANIE, 2015-02-26. [dostęp 2015-02-27].
 3. Denise Petski: Disney XD To Reboot ‘Ducktales’ Animated Series For 2017 Launch. Deadline.com, 2015-02-25. [dostęp 2015-02-27].
 4. Nowa czołówka "Kaczych Opowieści"! Serial zadebiutuje 12 sierpnia w USA!, www.komiksydisneya.pl [dostęp 2017-11-24] .
 5. Kacze opowieści, TV Puls, Poniedziałek 10.22. Telemagazyn. [dostęp 2012-10-06].
 6. Numery odcinków według danych z http://www.polski-dubbing.pl/forum/viewtopic.php?f=36&t=1064
 7. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t na podstawie wydania DVD
 8. lista na podstawie tego artykułu http://coa.inducks.org/story.php?c=Qus%2FDT+++12B
 9. Back to the Klondike | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 10. Land Beneath the Ground! | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 11. That's No Fable! | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 12. Micro-Ducks from Outer Space | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 13. The Lost Crown of Genghis Khan! | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 14. The Giant Robot Robbers | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 15. The Golden Fleecing | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 16. The Round Money Bin | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 17. The Status Seeker | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 18. Tralla La | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 19. The Unsafe Safe | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 20. The Lemming with the Locket | I.N.D.U.C.K.S, coa.inducks.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
 21. Leming z medalionem, kaczekomiksy.blox.pl [dostęp 2017-11-24]  (pol.).
 22. inducks.org
 23. inducks.org
 24. inducks.org
 25. inducks.org
Na podstawie artykułu: "Kacze opowieści (serial animowany 1987)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy