Kagekatsu Uesugi


Kagekatsu Uesugi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kagekatsu Uesugi

Kagekatsu Uesugi (jap. 上杉景勝 Uesugi Kagekatsu, ur. 8 stycznia 1556, zm. 19 kwietnia 1623) – japoński samuraj, daimyō, dowódca wojskowy. Syn Masakage Nagao – głowy klanu Ueda Nagao i męża starszej siostry Kenshina Uesugi. Po śmierci ojca został zaadoptowany przez Kenshina, a gdy i ten zmarł w 1578 roku, Kagekatsu stoczył walkę o władzę z drugim adoptowanym synem Kenshina, Kagetorą Uesugi, pokonując go w Ōtate no ran w 1579. Kagetora popełnił samobójstwo, a Kagekatsu został głową rodu Uesugi. Niedługo później ożenił się z siostrą Katsuyori Takedy (córką Shingena Takedy).

Jako generał Hideyoshiego Toyotomi Kagekatsu brał udział w kampaniach pod Odawarą i w Korei, a w 1598 został członkiem Rady Pięciu Starszych (jap. 五大老 go-tairō). Pierwotnie Kagekatsu był w posiadaniu wartego 550 tys. koku lenna w Echigo, ale w ramach redystrybucji ziem dokonanej przez Hideyoshiego w roku 1598 otrzymał Aizu, warte 1,2 miliona koku. Po śmierci Hideyoshiego znalazł się w jednym obozie z Mitsunarim Ishidą, wrogo nastawionym do Ieyasu Tokugawy.

Kagekatsu Uesugi był pierwszym daimyō, który otwarcie dążył do konfrontacji z Ieyasu Tokugawą. Wybudował nowy zamek w Aizu, czym ściągnął na siebie uwagę Tokugawów, którzy wezwali go do Kioto celem wyjaśnienia jego działań. Kagekatsu odmówił, i Ieyasu zaczął rozważać poprowadzenie 50-tysięcznej armii przeciw rodowi Uesugi.

Mitsunari Ishida i Kagekatsu mieli nadzieję związać siły Ieyasu w walkach na północnym-wschodzie i odciągnąć go od działań Mitsunariego w rejonie Osaki. Ieyasu przejrzał ich plan i pozostał w Kioto, wysyłając na północ generałów Yoshiakiego Mogami i Masamune Date. Kagekatsu planował przerzucić swoje siły na południe i zaatakować Tokugawów z północnego wschodu, podczas gdy Mitsunari atakował z zachodu, ale jego plany przekreśliła porażka już na samym początku kampanii, w oblężeniu zamku w Shiroishi[potrzebny przypis]

Wskutek porażki Kagekatsu podporządkował się Ieyasu i jako tozama daimyō został przeniesiony do wartego 300 tys. koku lenna w Yonezawie w rejonie Tōhoku. 14 lat później Kagekatsu brał udział w oblężeniu Osaki po stronie Tokugawów.

Genealogia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Kagekatsu Uesugi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy