Kalendarium powstania warszawskiego - 21 sierpnia


Kalendarium powstania warszawskiego – 21 sierpnia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kalendarium powstania warszawskiego - 21 sierpnia) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

21 sierpnia, poniedziałek | edytuj kod

Arsenał ul. Krasińskiego

W nocy ponad siedmiuset żołnierzy Grupy AK "Kampinos" uderza z Żoliborza na Dworzec Gdański w celu nawiązania połączenia ze Starym Miastem. Natarcie okazuje się niewystarczająco przygotowane. Mimo załamania nocnego natarcia, w dzień zostaje podjęta decyzja o jego ponowieniu. W celu jego przygotowania kanałami na Żoliborz zostają sprowadzeni gen. Tadeusz Pełczyński oraz ok. 200 żołnierzy batalionów: "Wigry", "Chrobry I" i "Gozdawa", walczących dotąd na Starym Mieście.

Pod naciskiem Niemców powstańcy ostatecznie opuścili Muranów. Z zajętego osiedla Niemcy wypędzili ludność cywilną. Około 200 Polaków (głównie mężczyzn z Muranowa oraz starców ze schroniska przy ulicy Przebieg) rozstrzelano na podwórzu domu przy ulicy Dzikiej 17. Resztę Niemcy zgromadzili w magazynach na Stawkach, a następnie ulicami Okopową i Wolską pognali na Dworzec Zachodni, a stamtąd - do obozu przejściowego w Pruszkowie[1].

W niektórych rejonach Warszawy następuje drobna stabilizacja.

Na Starym Mieście trwają walki o Bank Polski przy ul. Bielańskiej, a także w katedrze św. Jana. Niemcy wprowadzają do wnętrza świątyni goliaty i detonują je.

W kinie Palladium (ul. Złota 7/9) wyświetlono kolejną część kroniki filmowej o działaniach powstańczych. Składały się na nią m.in.: zdjęcia ze zdobycia (dnia poprzedniego) gmachu PAST- y, sceny z Powiśla, Dworca Pocztowego i odbiór zrzutów.

Brazylijska Akademia Nauk ogłasza protest przeciw zamordowaniu przez Niemców profesorów Uniwersytetu Warszawskiego.

Arsenał mieszczący się przy placu Bankowym zostaje opuszczony przez powstańców i ludność cywilną. Pozostaje w nim wyłącznie jeden z oddziałów baonu Chrobry I. Dotychczas obroną dowodził kpt. "Konar" Władysław Jachowicz.

Niemcy wysadzili w powietrze kompleks więzienia Pawiak[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Antoni Przygoński: Powstanie warszawskie w sierpniu 1944 r. t.2. Warszawa: PWN, 1980, s. 232 i 497.
  2. Krzysztof Dunin-Wąsowicz: Warszawa w latach 1939–1945. Państwowe Wydawnictwo Naukowe: 1984, s. 60. ISBN 83-01-04207-9.
Na podstawie artykułu: "Kalendarium powstania warszawskiego - 21 sierpnia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy