Kalendarz szczepień


Program Szczepień Ochronnych w Polsce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Kalendarz szczepień)
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 14 wrz 2018. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przykładowe wezwanie do szczepienia przeciwko błonicy i tężcowi.

Program Szczepień Ochronnych, PSO, popularna nazwa kalendarz szczepień - dokument zgodnie z którym realizowane są szczepienia w Polsce. PSO jest aktualizowany każdego roku przez Główny Inspektorat Sanitarny i publikowany w formie Komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na dany rok w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia.

PSO zawiera wykaz obowiązkowych i zalecanych szczepień oraz zasady ich przeprowadzania. Składa się z czterech części:

 • szczepienia obowiązkowe
  • szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku – kalendarz szczepień obowiązkowych
  • szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie w związku z przesłankami klinicznymi lub epidemiologicznymi
  • szczepienia poekspozycyjne
 • szczepienia zalecane
 • informacje uzupełniające – zasady szczepień przeciw wybranym chorobom zakaźnym
 • ogólne zasady przeprowadzania i organizacji szczepień

Program Szczepień Ochronnych (PSO) jest oparty na danych dotyczących aktualnej sytuacji epidemiologicznej chorób zakaźnych w kraju oraz możliwości finansowych państwa.

PSO jest opracowywany na podstawie zaleceń szerokiego grona uznanych ekspertów, lekarzy pediatrów, zakaźników, specjalistów zdrowia publicznego i epidemiologów sformalizowanych jako Rada Sanitarno-Epidemiologiczna organu doradczego GIS oraz Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia, rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Na kształt PSO wpływają także opinie konsultantów krajowych z różnych dziedzin medycyny. Eksperci swoje rekomendacje opierają na potwierdzonych danych z badań klinicznych i obserwacyjnych, sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz krajach sąsiednich oraz zaleceniach dotyczących szczepień w innych krajach[1].

Program Szczepień Ochronnych w Polsce powstawał w latach 1955-1963.

Spis treści

Szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku | edytuj kod

Uproszczony schemat kalendarza szczepień | edytuj kod

Konsekwencje niespełniania obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym | edytuj kod

Niespełnienie obowiązku poddania się szczepieniom ochronnym podlega egzekucji administracyjnej. W razie dalszego uchylania się od tego obowiązku, sąd wymierza grzywnę lub karę nagany[3].

Uwagi | edytuj kod

 1. Szczepienia wyrównawcze u osób niezaszczepionych w pierwszym roku życia należy przeprowadzić w możliwie najwcześniejszym terminie, nie później niż do ukończenia 19 roku życia. Szczepienie należy przeprowadzić według schematu 0; 1; 6 miesięcy.
 2. Podawana jednocześnie z pierwszą dawką szczepionki DTP.
 3. Podawana łącznie z drugą dawką szczepionki DTP.
 4. a b Jeśli dziecko przebyło którąś z tych chorób szczepionkę należy podać nie wcześniej niż po 4 tygodniach od wyzdrowienia.
 5. W stosunku do dzieci powyżej 10 roku życia, które nie otrzymały dwóch dawek szczepionki skojarzonej przeciw ODRZE, ŚWINCE i RÓŻYCZCE, należy systematycznie uzupełnić brakującą dawkę szczepienia przypominającego, nie później niż do ukończenia 19 roku życia.
 6. Nie wcześniej niż po upływie 5 lat od ostatniej dawki szcepionki Td.

Przypisy | edytuj kod

 1. Co to jest Kalendarz Szczepień? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, 28 czerwca 2018
 2. a b Program Szczepień Ochronnych na rok 2017 w dzienniku urzędowym ministra zdrowia
 3. Art. 115 Kodeksu wykroczeń.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kalendarz szczepień" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy