Kalmah


Kalmah w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kalmah (krl. ku śmierci) – grupa muzyczna pochodząca z Oulu w Finlandii grająca melodic death metal[2][3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pekka Kokko, 2013

W 1991 Pekka Kokko (wokal i gitara) i Petri Sankala (perkusja) założyli zespół metalowy Ancestor, który po nagraniu 2 dem wzbogacił się o nowego członka Antti Kokko (brat wokalisty) – gitarę prowadzącą zespołu. W 1998 po 5 speed/thrash/death metalowych[1] demach doszło do pewnych zmian. Do zespołu dołączył Pasi Hiltula w charakterze klawiszowca. Sam Ancestor przestał istnieć, a muzycy wrócili na scenę, już jako Kalmah.

Wydanie pierwszego promo-CD Svieri Obraza przyniosło zespołowi sukces w postaci pierwszego kontraktu płytowego z wytwórnią Spinefarm Records. W składzie Pekka Kokko, Antti Kokko, Petri Sankala, Pasi Hiltula i Altti Veteläinen (gitara basowa) nagrali w roku 2000 pierwszą płytę – Swamplord, która odniosła ogromny sukces[6]. Również w 2000 po raz pierwszy wystąpili na żywo przed fińską publicznością, kiedy to Spinefarm Records zorganizował im serię koncertów w całym kraju.

W październiku 2001 w Tico-Tico Studios w Lappland zespół zgromadził się, aby nagrać kolejną płytę – They Will Return już po zmianie składu zespołu: na stanowisku gitarzysty basowego Altti Veteläinena zastąpił Timo Lehtinen (z Catamenia), a stanowisko perkusisty – Petri Sankali zostało objęte przez Janne Kusmina. Lato 2002 roku zespół spędził na serii koncertów w Finlandii, zwieńczonych występem zespołu na Wacken Open Air. Jesienią 2002 roku Kalmah rozpoczął nagrywanie nowej płyty Swampsong, która ostatecznie ukazała się w lutym 2003.

Płyta została godnym następcą They Will Return, zarówno według krytyków, jak i według fanów[7][8]. W roku 2004 Pasi Hiltula postanowił wycofać się z gry w zespole na rzecz innych obowiązków. Na jego miejsce przyjęty został klawiszowiec Marco Sneck z Poisonblack. W tym składzie zespół nagrał w roku 2005 płytę The Black Waltz, której całość została profesjonalnie zremasterowana przez Mika Jussila z Finnvox. Wszystkie 11 utworów wchodzących w skład The Black Waltz wyróżniały się wśród dotychczasowych utworów zespołu ciężkim i szorstkim brzmieniem. Album odniósł niespotykany dotychczas sukces – 38. miejsce w oficjalnym fińskim rankingu muzycznym – Suomen virallinen lista w roku 2006[9].

W trzy lata po wydaniu albumu The Black Waltz, powstała kolejna płyta zespołu For the Revolution, która przebiła sukces poprzedniczki osiągając wyższe – 17. miejsce w rankingu[9]. Promując nową płytę zespół po raz pierwszy udał się za granicę – do Kanady, aby wystąpić w serii 8 koncertów, w czasie których większość miejsc została wyprzedana.

W roku 2010 zespół wydał swój szósty album studyjny 12 Gauge, który, tak jak poprzednie, został nagrany w Tico-Tico Studios, lecz zremasterowany już w studiach Cutting Room w Szwecji. Była to pierwsza płyta zespołu, która ukazała się w wersji winylowej – specjalnie przygotowanej przez Joona Lukala z Noise for Fiction i wydanej przez Svart Records w liczbie 500 kopii[1].

Muzycy | edytuj kod

Marco Sneck, 2008

Dyskografia | edytuj kod

Janne Kusmin, 2013 Timo Lehtinen, 2013
Albumy studyjne
Kompilacje

Teledyski | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c Kalmah – Web Gauge.
 2. a b Kalmah - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives
 3. a b c Kalmah - Metal Storm
 4. The Metal Crypt - Kalmah Interview
 5. http://www.rockdetector.com/artist/fin/kalmah.
 6. Spinefarm Records.
 7. Kalmah - They Will Return (album review 2), www.sputnikmusic.com [dostęp 2021-04-17] .
 8. Kalmah – They Will Return – Metal Storm.
 9. a b c finnishcharts.com - Finnish charts portal, finnishcharts.com [dostęp 2020-07-09] .
 10. Kalmah - Videos - Metal Storm
 11. BLABBERMOUTH.NET – KALMAH: 'The Groan Of Wind’ Video Posted Online.
 12. BLABBERMOUTH.NET – KALMAH: ‘12 Gauge’ Video Released.
 13. Kalmah: 'Seventh Swamphony' Video Released - Blabbermouth.net, www.blabbermouth.net [dostęp 2020-07-09]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (zespół muzyczny):
Na podstawie artykułu: "Kalmah" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy