Kamera cofania


Kamera cofania w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamera cofania – urządzenie elektroniczne stosowane w niektórych markach samochodów (min. Toyota, Nissan i Mazda), które umożliwia kierującemu obserwację pola z tyłu pojazdu (np. podczas wykonywania manewru cofania w ciągu dnia i w nocy).

Na ekranie monitora (umieszczony na desce rozdzielczej) kierowca widzi jezdnię, chodnik i niewielkie przedmioty, np. słupek, kosz na śmieci lub osoby, np. małe dzieci. Kamera umieszczona jest w zderzaku lub podkładce tablicy rejestracyjnej. Może być montowana fabrycznie albo niefabrycznie.

Widok z tyłu pojazdu na monitorze kamery cofania – Lexus IS 250

Wyświetlany obraz na monitorze jest odbiciem lustrzanym (odbicie poziome); zakres obrazu (dzięki zastosowaniu soczewki szerokokątnej w kamerze) wynosi ok. 180 stopni.

Główne elementy | edytuj kod

  • kamera (z możliwością regulacji pochylenia),
  • przewód zasilający do kamery,
  • przewód łączący kamerę z monitorem (monitor w technologii LCD, przekątna ekranu 4", 5", 7" lub 8" w zależności od producenta).

Stosowane są ponadto kamery cofania w technologii Bluetooth w systemach nawigacji GPS z możliwością podłączenia telefonu komórkowego, odtwarzacza plików MP3, MP4 i zdjęć (np. jpeg, jpg) i słuchawek.

Na podstawie artykułu: "Kamera cofania" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy