Kamienica przy ul. Armii Krajowej 1 w Kłodzku


Na mapach: 50°26′17,51″N 16°39′12,62″E/50,438197 16,653506

Kamienica przy ul. Armii Krajowej 1 w Kłodzku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamienica przy ul. Armii Krajowej 1 w Kłodzku – pochodząca z 1611 roku renesansowa kamienica, położona w obrębie starówki.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Budynek pochodzi z 1611 roku[1], w okresie późniejszym był całkowicie przebudowany

Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 30 listopada 1984 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków[2]

Architektura | edytuj kod

Kamienica posiada trzy kondygnacje, nie licząc szczytu. Elewacja jest trójosiowa (posiada trzy piony okien)[3]. Portal jest renesansowy i składa się z graniastych boniowanych ościeży. Na prostych, pionowo żłobkowanych impostach spoczywa grubo cięta boniowana archiwolta, bez profilu, na prostokątnym tle lekko wysuniętym przed lice ściany[3]. W kluczu bogaty kartusz. Między łukiem a krawędziami ramy, z obu stron, po jednej wypukłorzeźbionej masce i parze owocowych girland. Nad wąskim, drobno profilowanym architrawem biegnie gładki fryz z napisem: „VITA BREVIS HOMINUM VARIIS OBNOXIA CURIS. MANE VIRET. LANGUET VESPERE. NOCTE CADIT. QUOD PIA FATA VOLUNT. HOMINUM NOINVIDAT OLLEN VOTA. SIT IN VOTIS. QUOD PIA FATA VOLUNT”[3]. Po poprawieniu omyłek kamieniarza na — „non invida tollent” napis ten, lekko podstylizowany, w języku polskim znaczy: „Krótki jest żywot człowieczy i różnym troskom podległy[3]. Rankiem rozkwita, wieczorem słabnie, nocą zachodzi. Czego chcą losy pobożne, to skreśli ludzkie życzenia. Niech tedy będzie w życzeniach, czego chcą losy pobożne”. Prócz tego znajduje się tam data „1611” i godło domowe (gmerk) z literami „C.G.”. W tympanonie mieści się wypukłorzeźba św. Krzysztofa[3].
Narożnik od ulicy Spadzistej jest sfazowany do wysokości parapetów okiennych pierwszego piętra[4]. W tym miejscu ustawiono toskańską kolumnę na niskim postumencie, a na niej naturalnej wielkości posąg św. Wacława w zbroi rzymskiej i z włócznią, w lewej ręce. Rycerz stoi na leżącym lwie, wspierając się prawą ręką na tarczy z dwugłowym orłem habsburskim[4]. Rzeźbę umieszczono już po wybudowaniu domu, co poznać łatwo po prymitywnym ścięciu narożnika. Abstrahując od analizy stylowej tego dość banalnego dzieła, należy zwrócić uwagę na przejrzystą symbolikę: rycerz położył stopę na herbowym lwie czeskim, mając w ręku godło Habsburgów. Wygląda to na pognębienie buntu praskiego przez władzę cesarską po bitwie pod Białą Górą w 1620 roku[4].

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Marek Staffa: Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 15. Wyd. I. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994, s. 221.
  2. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2013-02-14].
  3. a b c d e Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970, s. 104.
  4. a b c Tadeusz Broniewski: Śląsk w zabytkach sztuki. Kłodzko. Wyd. II. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1970, s. 105.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kamienica przy ul. Armii Krajowej 1 w Kłodzku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy