Kamienica przy ul. Marszałkowskiej 99 w Warszawie


Kamienica przy ul. Marszałkowskiej 99 w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamienica przy ul. Marszałkowskiej 99kamienica w Warszawie, położona u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej[1]. Wybudowana została w latach 1891–1892[1] według projektu architekta Bronisława Muklanowicza[2].

Miała neorenesansową elewację. Była też bardzo podobna do zbudowanego w tym samym czasie budynku przy Marszałkowskiej 86 na rogu z Żurawią[2].

Krytyk architektury Franciszek Martynowski na łamach „Kuriera Warszawskiego” z 1892 odniósł się do kamienicy pod nr 99[2]:

Obie elewacje są bogate, pretensjonalne i monotonne zarazem. Nie jest to kompozycja artystycznie obmyślana. Coś szablonem nawet trąci; z tem wszystkiem sprawiałaby nawet przyjemne wrażenie, gdyby autor był uniknął paru mocnych grzechów estetycznych, do których zaliczamy niesmaczną ramę okna narożnego na pierwszym piętrze i fatalne rozwiązanie kapiteli okien podbalkonowych drugiego piętra (...) Ale cóż począć z podobnemi grzechami, kiedy architektura współczesna, gorączkowa, spekulacyjna[2]

Podczas II wojny światowej budynek został zniszczony i nie został odbudowany[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Marszałkowska 99 róg Nowogrodzka 32, warszawa1939.pl [dostęp 2018-12-29]  (pol.).
  2. a b c d Jerzy S.J.S. Majewski Jerzy S.J.S., Dilerzy z Marszałkowskiej 86, „Gazeta Wyborcza” (strona internetowa), 9 października 2008 [dostęp 2018-12-29]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Kamienica przy ul. Marszałkowskiej 99 w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy