Kamienica przy ulicy Kościuszki 16 w Katowicach


Na mapach: 50°15′20,7″N 19°01′07,5″E/50,255750 19,018750

Kamienica przy ulicy Kościuszki 16 w Katowicach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamienica przy ul. Kościuszki 16 w Katowicach – budynek mieszkalno-usługowy, znajdujący się w Śródmieściu Katowic, przy ulicy Tadeusza Kościuszki (dawniej Beatestraße).

Historia | edytuj kod

Właścicielem kamienicy, zbudowanej zapewne w 1896 r., był Jacques Weichmann. W 1905 r. nabyli ją znani polscy działacze narodowi, Jan Jakub Kowalczyk i Jan Piechulek, którzy umieścili w niej redakcję, drukarnię oraz dział ekspedycji polskiej gazety pt. „Górnoślązak”. Od tego czasu budynek ten był jednym z ważniejszych punktów polskiego życia narodowego w Katowicach. W 1907 r. przeniesiono do niego (z mieszkania Wacława Szyperskiego przy Andreasstraße 2) polski Bank Ludowy. Szyperski, znany działacz polski, pochodzący z Wielkopolski, był dyrektorem tego banku. Wśród jego współpracowników znaleźli się m.in. Jan Skiba i Adolf Ligoń. W okresie przed I wojną światową w budynku tym zamieszkiwał podczas swych przyjazdów do Katowic przebywający wówczas na stałe w Westfalii działacz związkowy Józef Rymer. W 1919 r. odbyło się tu inauguracyjne zebranie Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), którego współorganizatorką była żona Wacława Szyperskiego, Aleksandra Szyperska, również aktywistka narodowa.

W latach międzywojennych budynek kupiła Wanda Mrozik, która wynajmowała mieszkania głównie urzędnikom rozbudowywującej się polskiej administracji Górnego Śląska. Wśród nich był m.in. Józef Hamerlok, działacz narodowo-niepodległościowy oraz samorządowy (był m.in. wiceprezesem Związku Polskich Rzemieślników i Przemysłowców).

Architektura | edytuj kod

Budynek murowany z cegły, czterokondygnacyjny, obecnie z użytkowym poddaszem. Fasada sześcioosiowy, przy czym dwie centralne osie, znacznie szersze od pozostałych, zaakcentowane szerokimi oknami i balkonami na drugiej i trzeciej kondygnacji, obramowane wąskimi pasami barwnej (zielonej) ceramiki, tworzą formę pseudoryzalitu, zwieńczonego szczytem o wykroju falistym. Poszczególne kondygnacje zaznaczone są od góry wąskimi gzymsami. Wystrój frontu budynku (poza kondygnacją parteru, zupełnie przebudowaną) wykazuje wpływy secesji, widoczne m.in. w rozbudowanych strukturach okien balkonowych, ozdobnych opaskach pozostałych otworów okiennych czy stosowaniu glazurowanych, barwnych płytek ceramicznych.

Bibliografia | edytuj kod

  • Lipońska-Sajdak Jadwiga, Szota Zofia: Gruss aus Kattowitz. Pozdrowienia z Katowic. Katowice 2004, s. 126, ​ISBN 83-87727-07-5​;
Na podstawie artykułu: "Kamienica przy ulicy Kościuszki 16 w Katowicach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy