Kamienne bóstwo pogańskie z Małocina


Kamienne bóstwo pogańskie z Małocina w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamienne bóstwo pogańskie z Małocina – kamienna rzeźba granitowa, pogański bożek z okresu wczesnośredniowiecznego przedpiastowskiego znajdujący się w zbiorach Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

Rzeźba jest wykuta w granicie, przedstawia popiersie, głowę męską z brodą i włosami rozczesanymi na boki, z lewej strony głowy znajduje się duży ubytek. Rzeźba jest datowana na prawdopodobnie VI – VIII wiek, odosobniony pogląd datuje rzeźbę na 700 lat przed Chrystusem[1]. Rzeźba jest unikalnym znaleziskiem w skali kraju, jedynym tego typu na Mazowszu[2][3] i dlatego trudno określić przez analogię jej przeznaczenie. Przeważa pogląd wyrażony w Dziejach Kultury Polskiej przez Aleksandra Brücknera, że jest to przedmiot kultu, bóstwo pogańskie jakie czciła miejscowa ludność.

Historia znaleziska | edytuj kod

Rzeźba została odkryta w roku 1926 w Małocinie przez Antoniego Figurskiego podczas wydobywania torfu na należącej do niego łące, gdzie trafiła do bagna prawdopodobnie około 1300 roku na fali wprowadzania chrześcijaństwa i niszczenia śladów kultów pogańskich[1]. W roku jej odnalezienia była prezentowana na Wystawie Mazurskiej i następnie trafiła do utworzonego w roku 1926 Miejskiego Muzeum Regionalnego w Mławie stając się jego najciekawszym eksponatem. Do dzisiaj jest eksponowana na stałe w dziale archeologicznym w będącym jego kontynuatorem Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie. W czasie okupacji niemieckiej rzeźba wraz z pozostałymi zbiorami muzeum mławskiego miała być wywieziona przez Niemców, jednak została wykradziona z przygotowanego transportu przez żołnierzy podziemia[2] i ukryta w podziemiach kościoła pw. Św. Trójcy, gdzie doczekała końca wojny i ponownie trafiła na ekspozycję do reaktywowanego muzeum.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Dr Józef Ostaszewski, Osobliwości Historyczne Mławy, Mława 1937, druk B. Kowalskiego, str. 32
  2. a b Studia i materiały do Dziejów Ziemi Zawkrzeńskiej tom IV, praca zbiorowa, w: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Mława 1998, ​ISBN 83-906454-3-2​ str. 56-57
  3. Andrzej Grzymkowski, Przewodnik po Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, Mława 1989, str. 4

Bibliografia | edytuj kod

  1. Dr. Józef Ostaszewski, Osobliwości Historyczne Mławy, Mława 1937, druk B. Kowalskiego
  2. Studia i materiały do Dziejów Ziemi Zawkrzeńskiej tom IV, praca zbiorowa, w: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej, Mława 1998, ​ISBN 83-906454-3-2
  3. Andrzej Grzymkowski, Przewodnik po Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, Mława 1989
Na podstawie artykułu: "Kamienne bóstwo pogańskie z Małocina" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy