Kamilianie


Kamilianie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamilianie, Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorymzakon założony przez św. Kamila de Lellis w 1584 roku, a zatwierdzony przez Papieża Grzegorza XIV 21 września 1591 roku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W XVIII w. zakon przeżywał poważne problemy spowodowane polityką Napoleona Bonaparte i rządów włoskich. Odrodzenie nastąpiło w połowie wieku XIX po założeniu prowincji Kamilianów w Wenecji przez księdza z Werony Kamila Cezara Brescianiego. Powstały kolejne prowincje Kamilianów we Włoszech (Rzym, Sycylia, Piemont) a do końca wieku Kamilianie byli obecni w Hiszpanii, Francji, Holandii i Niemczech. W pierwszej połowie XX wieku zakon pojawił się w Brazylii, Polsce, na wyspach Brytyjskich, w Ameryce północnej i południowej (Peru i Argentyna). Po drugiej wojnie światowej kamilianie rozpoczęli misje w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. W 1946 roku rozpoczęli misję w Chinach skąd musieli wyjechać po dojściu komunistów do władzy. W 1952 roku przenieśli się do Tajlandii gdzie prowadzą jedną z większych misji. Obecnie zakon Kamilianów działa w ponad 30 krajach. Obecnym przełożonym generalnym zakonu jest o. Renato Salvatore. Przełożonym Prowincjalnym Polskiej Prowincji jest od maja 2007r O.Arkadiusz Nowak

Śluby | edytuj kod

Kamilianie poza ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa składają dodatkowo ślub służenia chorym.

Kamilianie w Polsce | edytuj kod

W Polsce Zakon jest od 1906 roku, polscy kamilianie pracują na Madagaskarze i w Gruzji. W Polsce opiekują się chorymi na AIDS, zarażonymi wirusem HIV i narkomanami, a także prowadzą szpitale i domy pomocy społecznej.

Najbardziej znanym kamilianinem jest O. Arkadiusz Nowak - społecznik, współzałożyciel (Res Humanae – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej), organizujący pomoc dla narkomanów i chorych na AIDS oraz prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Św. Kamil de Lellis w habicie kamiliańskim

Habit | edytuj kod

Kamilianie noszą czarny habit (misjonarze biały) z czerwonym krzyżem na piersi.

Czerwony Krzyż | edytuj kod

Symbolem Kamilianów jest czerwony krzyż - międzynarodowy znak oddania i służby. W roku 1586 papież Sykstus V dokumentem "Breve Cum nos nupe" udzielił zgody kamilianom na noszenie krzyża. Znane są przykłady wielu cudów związanych z czerwonym krzyżem. Jednym z nich jest historia z 1601 roku z bitwy pod Canizzą, gdy jedyną rzeczą, jaka ocalała ze spalonego namiotu medyków, był właśnie czerwony krzyż z habitu kamiliańskiego.

Kamilianki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kamilianki.

Żeńskim odpowiednikiem zakonu Kamilianów jest Zgromadzenie Córek świętego Kamila.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kamilianie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy