Kampania (region)


Na mapach: 40°45′N 14°47′E/40,750000 14,783333

Kampania (region) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania panorama Neapolu, a w tle Wezuwiusz

Kampania (wł. Campania) – region administracyjny w południowych Włoszech, o powierzchni 13 595 km²; 5,7 miliona mieszkańców ze stolicą w Neapolu (1,2 miliona mieszkańców). Gęstość zaludnienia 419 os./km². Graniczy z Lacjum, Molise, Apulią i Basilicatą.

Kampania (łac. Campania) to także kraina historyczna w Italii znajdująca się w południowej części Półwyspu Apenińskiego. Początkowo zamieszkiwana przez Osków, później dostała się pod panowanie Etrusków, których w końcu wyparli Samnici. Głównymi miastami Kampanii były Kapua, grecki Neapol, miasto portowe Puteoli (dzisiejsze Pozzuoli), oraz zniszczone w 79 przez wybuch Wezuwiusza oskijskie Pompeje.

W starożytności znana z żyznych ziem (m.in. uprawa winorośli i sławne wino falerneńskie), ogrodów i sadów oraz bukolicznego krajobrazu. Również mieszkańcy – zawzięci i dobrze uzbrojeni wojownicy − byli wysoko cenieni jako najemnicy w Kartaginie, Grecji i ptolemejskim Egipcie[1].

Nazwa Kampania pochodzi od łac. Campania felix co znaczy „szczęśliwy kraj”.

Spis treści

Prowincje | edytuj kod

W skład Kampanii wchodzi 5 prowincji:

Prezydenci Kampanii | edytuj kod

Historia | edytuj kod

W VII i VIII w. p.n.e. pojawiły się tu ludy, o których mowa już w poematach Homera. Na południu Półwyspu Apenińskiego wylądowali przybysze z greckiej Eubei. Wyparli stąd Etrusków. W IV w. p.n.e. znaczną część Kampanii opanowali Rzymianie, którzy władali tą ziemią przez siedem wieków[potrzebny przypis].

O popularności tych okolic świadczą liczne wille w Pompejach i Herkulanum, wyjątkowo dobrze zachowane wskutek pokrycia zwałami popiołów w następstwie katastroficznego wybuchu Wezuwiusza 24 sierpnia 79.

Gospodarka | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nic Fields, Carthaginian Warrior 264–146 BC, wyd. Ospreypublishing 2010, ​ISBN 978-1-84603-958-4
  2. Italian Regions (ang.). worldstatesmen.org. [dostęp 2013-02-03].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Regiony Włoch):
Na podstawie artykułu: "Kampania (region)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy