Kamzík (szczyt)


Na mapach: 48°10′54″N 17°05′37″E/48,181667 17,093611

Kamzík (szczyt) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kamzík (niem. Gemsenberg, węg. Zerge-hegy) – szczyt nad Bratysławą o wysokości 439 m n.p.m. Znajduje się w Małych Karpatach i jest porośnięty buczyną. Tuż pod szczytem stoi wieża telewizyjna z lat 70., która zastąpiła starszą z 1956. W wieży znajduje się kawiarnia i restauracja z panoramicznym widokiem na całą okolicę Bratysławy, przy dobrej pogodzie widać nawet Alpy. Kamzík jest znanym ośrodkiem ruchu turystycznego, w pobliżu znajduje się hotel West, Koliba Expo, tor bobslejowy, wyciąg narciarski, różne chaty turystyczne i parkingi. Na Kamzík prowadzi od roku 1972 wyciąg krzesełkowy Železná studienka – Koliba. Pod szczytem stoi pomnik żołnierzy poległych w wojnie prusko-austriackiej z 1866 i monument zwycięstwa nad Turkami z 1683.

Na Kamzík możliwy jest wjazd samochodami albo linią trolejbusową bratysławskiej komunikacji miejskiej do przystanku Koliba, a stąd pieszo, albo do przystanku Lanovka (autobus) i stąd kolejką.

Nazwa szczytu pochodzi prawdopodobnie z niemieckiego Gemsenberg – góra dzikich kóz (niem. Gämsesłow. kamzíkpol. „kozica”), od zagubionych miejskich kóz, które żyły na zboczu góry.

Na podstawie artykułu: "Kamzík (szczyt)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy