Kanał Łuczański


Kanał Łuczański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kanał Łuczański (dawniej Giżycki)[1]kanał mazurski przekopany w latach 1765–1772[2]. Łączy on jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał ma długość 2130 m i głębokość 1,9 m. Przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija drogowy most obrotowy, a dalej pod kładką dla pieszych i jeszcze dwoma mostami drogowymi.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych[3], kanał ma klasę żeglowną Ia.

Most obrotowy zbudowany został w 1898 jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Skonstruowany jest w ten sposób, że przęsło mostowe obraca się w bok, a nie do góry jak w mostach zwodzonych. Obracany jest ręcznie przez jednego operatora, a cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 minut i jest atrakcją turystyczną Giżycka.

Alternatywnym połączeniem jezior Niegocin i Kisajno, z którego mogą skorzystać jednostki mniejsze niż statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej, jest tzw. Stary Kanał, który tworzą Kanał Niegociński na jezioro Tajty i dalej kanał Piękna Góra z jeziora Tajty na jezioro Kisajno. Kanał ten był również wykorzystywany przez wszystkie większe jednostki, gdy na czas remontu mostu obrotowego przykryto go tymczasową kładką.

Przypisy | edytuj kod

  1. Rządowe CentrumR.C. Legislacji Rządowe CentrumR.C., Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z – Dziennik Ustaw, www.dziennikustaw.gov.pl [dostęp 2018-04-13]  (pol.).
  2. Kanał Łuczański w Giżycku. Moje Mazury, 2011-03-10. [dostęp 2016-08-06].
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 maja 2002 r. w sprawie klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych (Dz.U. z 2002 r. nr 77, poz. 695).
Na podstawie artykułu: "Kanał Łuczański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy