Kanazawa


Na mapach: 36°34′N 136°39′E/36,566667 136,650000

Kanazawa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kanazawa (jap. 金沢市 Kanazawa-shi) – miasto w Japonii, położone na nadbrzeżnej równinie nad Morzem Japońskim, u nasady półwyspu Noto, stolica i ośrodek administracyjny prefektury Ishikawa, w środkowej części wyspy Honsiu.

Kanazawa jest największym miastem regionu Hokuriku, które powstało wokół zamku zbudowanego w 1583 r. przez Toshiie Maedę (1538-1599).

Ma umiarkowany, deszczowy klimat z opadami śniegu w zimie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W XV i XVI wieku w regionie tym, pod wodzą buddyjskiej sekty Ikkō-shū (wyznawców Jōdo-shinshū), wybuchały bunty chłopów, drobnych feudałów, mnichów buddyjskich i sintoistycznych przeciwko rządom samurajów. Buntownicy ustanowili własne rządy w rodzaju republiki, którą nazwano „chłopskim królestwem”. Centrum ich władzy znajdowało się w świątyni Oyama-gobō (także ang. nazwa: Kanazawa Gobo). Na miejscu tym w późniejszych latach stanął zamek Kanazawa[1].

Świątynia Oyama-gobō została zniszczona przez armię Nobunagi Ody w 1580 roku. Toshiie Maeda, jeden z jego popleczników i twórca domeny (hanu) Kaga zbudował tam w 1583 r. zamek i władając tym regionem, stał się jednym z najbogatszych feudałów ówczesnej Japonii. Rodzina Maeda popierała rozwój sztuki i rzemiosła. Kontynuując tradycje, do dziś Kanazawa jest znana m.in. z: kolorowej ceramiki Kutani, wyrobów z laki ozdabianych złotem, ręcznie malowanego jedwabiu, domowych ołtarzyków buddyjskich (butsudan)[2].

Zamek Kanazawa

Położenie | edytuj kod

Kanazawa leży na wybrzeżu Morza Japońskiego. Miasto i nadmorska równina są otoczone przez Alpy Japońskie (góry Hida), Park Narodowy Hakusan i Park Narodowy Półwyspu Noto. Przez miasto przepływają dwie rzeki: Sai i Asano[3]. Graniczy z miastami:

Miasta partnerskie[4] | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. History of Kanazawa (ang.). Władze miasta Kanazawa. [dostęp 2014-09-27].
  2. Traditional Arts & Crafts (ang.). Władze miasta Kanazawa. [dostęp 2014-09-27].
  3. About Kanazawa City (ang.). Władze miasta Kanazawa. [dostęp 2014-09-27].
  4. Kanazawa's Sister Cities (ang.). Władze miasta Kanazawa. [dostęp 2014-09-27].
Kontrola autorytatywna (miasto-rdzeń Japonii):
Na podstawie artykułu: "Kanazawa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy