Kano (miasto)


Na mapach: 12°00′N 8°31′E/12,000000 8,516667

Kano (miasto) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kano – miasto w Nigerii, stolica stanu Kano. Liczy około 2.376 tys. mieszkańców (2010)[1].

Ośrodek handlu, ważny węzeł transportowy. W mieście znajduje się międzynarodowe lotnisko. Kano jest siedzibą uniwersytetu Bayero University Kano oraz innych szkół wyższych. Mieści się tutaj jeden z najważniejszych meczetów w kraju.

Otoczone zabytkowymi murami. Wśród interesujących obiektów można wymienić rozległy targ „Kurmi”, znany z oferowanych nań wyrobów tradycyjnych jak biżuteria, stroje, wyroby skórzane. W pobliżu leżą stare farbiarnie, będące wciąż w użytku. Tradycyjnymi metodami farbuje się materiały na kolor indygo. Istnieje kilka głównych wzorów, które wciąż na nowo odtwarza się na materiałach metodą batiku. W granicach starego miasta znajduje się również Pałac Emira Gidan Rumfa pochodzący z XV stulecia, Główny Meczet, Meczet Gidan Makama, budynek Gida Dan Hausa.

Miasto powstało na początku XI w. jako niezależne państwo-miasto ludu Hausa. Było jednym z najpotężniejszych państw regionu aż do początku XX w. Miasto bogaciło się na transsaharyjskim handlu złotem, skórami, kością słoniową, solą i niewolnikami. Szczyt rozkwitu przypadł prawdopodobnie na XIV w., gdy islam uzyskał znaczącą rolę. W XV w. powstał Główny Meczet. W XVIII w. toczono walki z sąsiadującym królestwem Sokoto. W XIX stuleciu Fulanie podporządkowali sobie Kano. W 1903 Brytyjczycy zdobyli miasto.

Obecnie jest ważnym centrum handlowym. Posiada kilka wielkich targów. Poza starym miastem, znajduje się nowoczesna dzielnica willowa oraz Sabon Gari, miejsce zamieszkania wszystkich przyjezdnych z południa kraju. Nie obowiązują tam reguły szariatu, jest to więc miejsce rozrywki, pełne barów, restauracji, miejsc tanecznych.

Z Kano pochodzi znany biznesmen Aliko Dangote, najbogatszy Nigeryjczyk i Afrykańczyk[2]. Z miasta pochodzi również abp Jude Thaddeus Okolo, nuncjusz apostolski w Irlandii.

Przypisy | edytuj kod

  1. World Gazetteer, Kano (ang.). [dostęp 20 grudnia 2011].
  2. http://www.mytopbusinessideas.com/aliko-dangote/.
Na podstawie artykułu: "Kano (miasto)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy