Kapitan (lotnictwo)


Kapitan (lotnictwo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kapitan statku powietrznego

Kapitanpilot będący dowódcą statku powietrznego, ostatecznie odpowiedzialny za działania podejmowane przez załogę na pokładzie samolotu oraz za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i pozostałych członków załogi. Zgodnie z prawem odpowiada za wszystkie przypadki naruszenia prawa podczas lotu. Posiada uprawnienia, zgodne z przepisami kraju, wydającego licencję, na dowodzenie ściśle sprecyzowanym typem statku powietrznego, podczas określonych lotów.

W kokpicie, poza kapitanem może znajdować się pierwszy oficer, drugi oficer, nawigator i mechanik pokładowy. Kapitan zajmuje siedzenie z lewej strony.

Zgodnie z definicją Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), opracowującej międzynarodowe przepisy regulujące bezpieczeństwo ruchu lotniczego i ekonomię transportu lotniczego, kapitan to: "The pilot responsible for the operation and safety of the aircraft during flight time" czyli "Pilot odpowiedzialny za obsługę i bezpieczeństwo samolotu w trakcie lotu"[1]

Kapitan statku powietrznego posiada 4 paski na pagonach (mogą zajmować całą jego powierzchnię lub tylko część). Analogiczne oznaczenie przyszywane jest również do rękawów.

Przypisy | edytuj kod

  1. ICAO Annex 2 – Rules of the Air (ang.). [dostęp 2011-09-14].
Na podstawie artykułu: "Kapitan (lotnictwo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy