Kapitan Czytalski


Kapitan Czytalski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kapitan Czytalski / Kapitan Czytalski przedstawia / Kapitan O. G. Czytalski przedstawia[1] (ang. Cap'n O. G. Readmore, 1985-1992) – amerykański serial animowany zrealizowany przez Ricka Reinerta.

Seria filmów Kapitan Czytalski przedstawia była emitowana w USA w programie telewizyjnym ABC Weekend Special. ABC Weekend Special to seria filmów dla dzieci, która była emitowana na ABC w latach 1977-1995[2] w soboty. W latach 80. prezenterem programu był kot Kapitan Czytalski (ang. Cap'n O. G. Readmore) – antropomorficzny kot maskotka ubrany w strój żeglarski, który zachęcał dzieci do czytania książek dla przyjemności[3]. Cap'n O. G. Readmore to sympatyczny uliczny kot, który dużo czyta. Postać ta była pierwotnie stworzona w trzydziesto- i sześćdziesięcio-sekundowych spotach w celu promowania czytelnictwa wśród młodych widzów. Rick Reinert, który stworzył te spoty, zrealizował produkcję półgodzinnych filmów animowanych z serii ABC Weekend Special z udziałem kota Kapitana Czytalskiego i jego przyjaciół: Kitty Litterature, Ol' Tome’a i Lickety Page’a[4] – członków Klubu Miłośników Książek. Postać Cap'n O. G. Readmore’a pojawiła się w pięciu filmach animowanych z serii Kapitan Czytalski przedstawia[5].

Postać kota Kapitana Czytalskiego (ang. Cap’n O. G. Readmore) stała się źródłem inspiracji przy wyborze drugiego imienia dla kota Deweya Readmore’a Booksa – słynnego bibliotecznego kota, bohatera książki Vicki Myron pt. Dewey: wielki kot w małym mieście.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Kot Kapitan Czytalski prezentuje magiczne historie o drzewie fasolowym, Dr. Jekyll i Mr. Hyde, Czerwonym Kapturku, Kocie w butach oraz Kurczaku Małym.

Obsada (głosy) | edytuj kod

Lista odcinków | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Kapitan Czytalski – wersja wydana na VHS z angielskim dubbingiem i polskim lektorem w latach 90. Lektorem był Henryk Pijanowski. Dystrybucja: Demel.

Serial został wydany na Video CD w 2008 roku przez Twoje Media w serii Czarodziejskie opowieści po dwa filmy animowane wraz z prezentacją lekcji magii Macieja Pola[12]. Istnieje też wersja wydana na DVD[13].

Przypisy | edytuj kod

 1. Kapitan O. G. Czytalski przedstawia: Bajka o kocie w butach, Drzewo fasolowe, VHS
 2. ABC Weekend Specials, IMDb
 3. Cap'n O. G. Readmore Episode Guide -Rick Reinert Prods, BCDB
 4. Jeff Lenburg, Who's who in Animated Cartoons: An International Guide to Film & Television's Award-Winning and Legendary Animators, Applause Theatre and Cinema Books, New York, p. 300
 5. Cap'n O.G. Readmore (Character), IMDb
 6. Cap'n O. G. Readmore's Jack And The Beanstalk, BCDB
 7. a b Kapitan O. G. Czytalski przedstawia: Dr. Jekyll i Mr. Hyde, Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem, VHS
 8. Cap'n O. G. Readmore Meets Dr. Jekyll And Mr. Hyde, BCDB
 9. Cap'n O. G. Readmore Meets Little Red Riding Hood, BCDB
 10. Cap'n O. G. Readmore's Puss In Boots, BCDB
 11. Cap'n O. G. Readmore Meets Chicken Little, BCDB
 12. Czarodziejskie opowieści: Czerwony Kapturek i Kot w butach
 13. Dwie wspaniałe bajki: Czerwony Kapturek, Kot w butach

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Kapitan Czytalski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy