Kapitol Stanów Zjednoczonych


Na mapach: 38°53′23″N 77°00′32″W/38,889722 -77,008889

Kapitol Stanów Zjednoczonych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kapitol Stanów Zjednoczonych (ang. United States Capitol) – budynek położony na Wzgórzu Kapitolińskim (ang. Capitol Hill) w Waszyngtonie, pełniący funkcję siedziby Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu).

Budynek w oryginale został zaprojektowany przez dr. Williama Thorntona, a następnie zmodyfikowany przez Benjamina Latrobe’a oraz Charlesa Bulfincha. Obecna kopuła oraz skrzydła Izby Reprezentantów i Senatu są autorstwa Thomasa U. Waltera pod nadzorem Edwarda Clarka. Budowano go w latach 1793–1865.

Kamień węgielny pod budowę położył Jerzy Waszyngton. Po pożarze w 1814 r. Kapitol został przebudowany, dodano dwa skrzydła oraz kopułę zwieńczoną posągiem Columbii. Kopułę rotundy budynku Kapitolu zdobi Apoteoza Waszyngtona, ogromny fresk pędzla włoskiego malarza Constantino Brumidiego namalowany w 1865 roku.

W wielu stolicach amerykańskich stanów stoją budynki rządowe wzorowane na Kapitolu.

 Osobny artykuł: Katastrofa lotu United Airlines 93.

Budynek Kapitolu mógł być jednym z celów ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że samolot odbywający Lot United Airlines 93 miał uderzyć w Kapitol. Jednak próba jego odbicia z rąk terrorystów podjęta przez znajdujących się na pokładzie pasażerów i członków załogi spowodowała, że samolot nie osiągnął celu terrorystów i rozbił się w Pensylwanii[1].

Historia Kapitolu | edytuj kod

Poprzednie Kapitole | edytuj kod

Nim zbudowano i oddano do użytku obecny budynek, amerykański Kongres obradował w wielu miastach:

Przypisy | edytuj kod

  1. The Capitol Building as a Target Senat Stanów Zjednoczonych (ang.).
Kontrola autorytatywna (capitol building):
Na podstawie artykułu: "Kapitol Stanów Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy