Karłatka


Karłatka niska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Karłatka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karłatka niska (Chamaerops humilis L.) – gatunek wiecznie zielonej rośliny z rodziny arekowatych (Arecaceae). Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju karłatka (Chamaerops).

Spis treści

Rozmieszczenie geograficzne | edytuj kod

Jest jedną z dwóch (razem z Phoenix theophrasti Greuter[2]) rodzimych dla Europy palm. Zasięg obejmuje zachodnią część obszaru śródziemnomorskiego, od południowych Włoch do południowej Hiszpanii oraz Afrykę, wzdłuż wybrzeża północnoafrykańskiego, od Tunezji do Maroka. Obecnie bywa uprawiana, w celach ozdobnych, na większym obszarze, między innymi na południu Chorwacji i Grecji.

Morfologia | edytuj kod

Forma jednopienna Liść Kwiaty Owoce
Pokrój
Roślina z bardzo krótką, ledwie rozwiniętą kłodziną albo z licznymi pniami, wtedy o wysokości ok. 2 m, w przypadku jednego pnia o wysokości od 4 do 5 m.
Pień
Zazwyczaj ledwie rozwinięty albo z licznymi pniami już przy ziemi rozgałęzionymi. Jeżeli występuje, jest pokryty resztkami obumarłych liści, które dzielą się na szare lub szarobrunatne włókna. Pień, jeżeli jest pojedynczy, może dochodzić do 4–5 m wysokości.
Liście
Skupione w szczytowym czubie, wachlarzowate. Blaszka liściowa półkolista lub kolista o średnicy 50–90 cm, od nasady podzielona. Ogonek liściowy o długości od 60–100 cm.
Kwiaty
Jednopłciowe, męskie i żeńskie, występujące na różnych osobnikach. Zebrane w bardzo liczne wiechowate kwiatostany, które znajdują się w pachwinach liści szczytowych.
Owoce
Czerwonożółte, kulisto-podłużne o grubości 3–4 cm, z wyglądu podobne do dojrzewającej oliwki. Niejadalne i bez wartości użytkowej.

Biologia i ekologia | edytuj kod

Wiecznie zielona roślina rosnąca w pobliżu wybrzeży na glebach piaszczystych, kamienistych i raczej suchych. Jest dość łatwa w uprawie doniczkowej, daje się rozmnażać wegetatywnie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-15].
  2. Phoenix theophrasti. W: IUCN Red List of Threatened Species [on-line]. 1998. [dostęp 2017-04-19].

Bibliografia | edytuj kod

  1. Bruno T. Kremer: Drzewa. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 272-273. ISBN 83-7129-141-8.
Na podstawie artykułu: "Karłatka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy