Karcharodontozaur


Karcharodontozaur w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 22 cze 2019. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny Carcharodontosauridae. Jego nazwa oznacza "jaszczur o zębach rekina" (gr. καρχαρος karkharos „zębaty, ostro-zęby”; οδους odous, οδοντος odontos „ząb”; σαυρος sauros „jaszczurka”[1]).

Znany z terenów obecnej Afryki. Pierwsze szczątki karcharodontozaura odkryli w roku 1927 Charles Depéret i J. Savornin, którzy opatrzyli je nazwą Megalosaurus saharicus. Ernst Freiherr Stromer von Reichenbach zmienił tę nazwę na obecnie używaną w roku 1931. Podczas II wojny światowej skamieniałe kości karcharodontozaura uległy zniszczeniu. W roku 1996 Paul Sereno natrafił na nowe okazy.

Gregory Paul w 2010 roku oszacował wagę C. saharidius na 6 ton, a C. ingenensis na 4 tony. Jego zęby dochodziły do 20 cm długości. Czaszka mierzyła 1,6 m. Stosunek masy mózgu do masy ciała jest podobny do tego jaki występuje u współczesnych gadów, jednak mniejszy niż u nieptasich celurozaurów i ptaków[potrzebny przypis].

Długość Carcharodontosaurus saharicus, szacuje się na 12 m, natomiast C. iguidensis na 10,5 m.

Porównanie rozmiarów karcharodontozaura (pomarańczowy) oraz innych wielkich teropodów

Gatunki | edytuj kod

  • C. saharicus (Depéret & Savornin, 1927) Stromer, 1931
  • C. iguidensis Brusatte & Sereno, 2007

Przypisy | edytuj kod

  1. E.C. Jaeger: Source-book of biological names and terms. Springfield: Charles C. Thomas, 1944, s. 41, 151, 203. (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Karcharodontozaur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy