Karl Liebknecht


Karl Liebknecht w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karl Paul August Friedrich Liebknecht (ur. 13 sierpnia 1871 w Lipsku, zm. 15 stycznia 1919 w Berlinie) – niemiecki polityk marksistowski i adwokat. Brat Theodora Liebknechta, syn Wilhelma Liebknechta.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Studiował prawo i ekonomię polityczną w Lipsku i Berlinie. W tym okresie został marksistą. Zajmował się przemytem materiałów komunistycznych do Rosji. Był jednym z przywódców założonej w 1889 II Międzynarodówki, współzałożycielem i do 1910 przewodniczącym Socjalistycznej Międzynarodówki Młodzieży w Stuttgarcie. Działacz SPD, sprzeciwiał się udziałowi Niemiec w I wojnie światowej, jednak z czasem uznał, że konflikt ten można przemienić w rewolucję światową. Współzałożyciel Związku Spartakusa w 1914. Od 1916 w więzieniu za współorganizowanie demonstracji lewicowej. Był jednym z głównych organizatorów rewolucji listopadowej w Niemczech w 1918. W tym samym roku założył KPD i redagował jej organ „Die Rote Fahne”. Zamordowany przez Freikorps wraz z Różą Luksemburg po rozbiciu Powstania Spartakusa w Berlinie w 1919[1]. Pochowany na Cmentarzu Centralnym Friedrichsfelde w Berlinie[2].

Odniesienia w kulturze | edytuj kod

  • Utwór „I Was I Am I Shall Be” niemieckiej grupy muzycznej Heaven Shall Burn, opublikowany na albumie Invictus (Iconoclast III) wydanym w 2010, został zainspirowany osobą Karla Liebknechta (oraz Róży Luksemburg).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. W. Czapliński, A. Galos, W. Korta Historia Niemiec s. 620-621 (1991) Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich
  2. KateK. Connolly KateK., Josie LeJ.L. Blond Josie LeJ.L., Germany remembers Rosa Luxemburg 100 years after her murder, „The Guardian”, 15 stycznia 2019, ISSN 0261-3077 [dostęp 2019-06-02]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Karl Liebknecht" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy