Karlskrona


Na mapach: 56°11′N 15°39′E/56,183333 15,650000

Karlskrona w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karlskrona – miasto w południowej Szwecji, ośrodek administracyjny regionu Blekinge i gminy Karlskrona, port wojenny nad Morzem Bałtyckim.

Port Marynarki Wojennej w Karlskronie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.[potrzebny przypis]

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Miasto leży na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge na skalistym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Centrum miasta położone jest na wyspie Trossö. Inna wyspa, Stumholmen, była dawniej własnością Marynarki Wojennej; teraz znajduje się tam Muzeum Marynarki Wojennej - Marinmuseum.

Historia | edytuj kod

Miasto zostało założone w 1680 roku, gdy przeniesiono tam siedzibę Szwedzkiej Królewskiej Marynarki. Nazwa pochodzi od zestawienia imienia króla Karola XI i szwedzkiego słowa krona (Karlskrona – Korona Karola).[potrzebny przypis]

Architektura | edytuj kod

Wzniesione w siedemnastym i początkach osiemnastego wieku budynki stoją do dziś, w tym kościół Fryderyka wybudowany w latach 1720–1744. Inny, zaprojektowany przez tego samego architekta Nicodemusa Tessina młodszego, kościół Świętej Trójcy zwany także Kościołem Niemieckim powstał w latach 1697–1709. Jest to okrągły budynek z dachem kopułowym, co nie jest typową dla Szwecji konstrukcją.

Kolejnym znanym kościołem Karlskrony jest drewniany kościół Admiralicji. Jest to największa drewniana świątynia w Szwecji, mogąca pomieścić 4000 osób.[potrzebny przypis] Wybudowany w 1685, jest całkowicie drewnianą konstrukcją, z zewnątrz pokryty farbą koloru Falu rödfärg (czerwony falu) czyli w tradycyjnym szwedzkim kolorze.

Stocznia w Karlskronie została założona równocześnie z miastem, stając się szybko (ok. roku 1711) największym zakładem przemysłowym w Szwecji.[potrzebny przypis]

Karlskrona współcześnie | edytuj kod

Dziś Karlskrona jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem branży informatycznej. W regionie Blekinge stworzono warunki dla rozwoju przemysłu nowych technik i technologii oraz istnieje uniwersytet Blekinge tekniska högskola – Instytut Techniczny Blekinge.[potrzebny przypis]

Transport | edytuj kod

Miasto leży przy autostradzie E22 z Kalmaru do Malmö.

Istnieje bezpośrednie połączenie promowe Karlskrony z Gdynią, obsługiwane przez promy linii Stena Line.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Atrakcje | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Statistiska tätorter 2018; befolkning, landareal, befolkningstäthet (szw.). Statistikmyndigheten SCB, 2020-03-20. [dostęp 2020-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-03-24)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (urban area in Sweden):
Na podstawie artykułu: "Karlskrona" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy