Karlsruher Institut für Technologie


Na mapach: 49°00′34″N 8°24′42″E/49,009444 8,411667

Karlsruher Institut für Technologie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dziedziniec honorowy między gmachami rektoratu, starego Wydz. Fizyki i AOC (Starej Chemii Organicznej) Główna sala wykładowa Audimax przy Forum Stara biblioteka uniwersytecka

Karlsruher Institut für Technologie – najstarsza, założona w 1825, niemiecka uczelnia o charakterze technicznym i najstarsza spośród uczelni w Karlsruhe.

Instytut powstał w 2009 z połączenia Universität Karlsruhe (wcześniej Technische Hochschule Fridericiana) i Forschungszentrum Karlsruhe.

Uczelnia posiada jedenaście wydziałów: matematyki, fizyki, chemii i biologii, nauk humanistycznych i społecznych, architektury, budownictwa i ochrony środowiska, maszynoznawstwa, inżynierii i technologii chemicznej, elektrotechniki i telekomunikacji, informatyki oraz ekonomii.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Uczelnia została założona przez wielkiego księcia Ludwika I 7 października 1825 jako Polytechnikum na wzór École polytechnique w Paryżu. W 1865 Fryderyk I podwyższył rangę uczelni na Wyższą Szkołę Techniczną, z tego względu od 1902 nosi ona jego imię (Fridericiana). W polskiej literaturze uczelnia w tym okresie jest jednak zwykle określana jako Politechnika w Karlsruhe. W 1888 Heinrich Hertz udowodnił w swojej pracowni (obecnie mieszczącej salę wykładową im. Hertza) istnienie fal elektromagnetycznych. W 1900 uczelnia otrzymała prawo nadawania tytułów doktorskich, a w 1904 przyjęto na studia pierwszą w Niemczech pełnoprawną studentkę.

W 1967 Technische Hochschule Fridericiana została mocą ustawy przekształcona w Uniwersytet Karlsruhe, jednak na prośbę senatu uczelni zachowano równolegle starą nazwę. Jednocześnie utworzono wydziały ekonomii i nauk humanistycznych. W lipcu 2005 dodano do nazwy określenie Forschungsuniversität – uniwersytet badawczy.

Rektorzy | edytuj kod

Budynki uczelni | edytuj kod

Uczelnia zajmuje rozległy kampus na terenach położonych na wschód od zamku, na północ od Kaiserstraße oraz na południe od Hardtwaldu. Pierwszym gmachem uczelni był obecny rektorat, zbudowany przez Heinricha Hübscha. W jego bocznym, później dodanym skrzydle mieści się dawna pracownia Hertza. W końcu XIX wieku powstały dalsze gmachy, w tym wydziały architektury, fizyki i chemii. Uczelnia przejęła także dawny arsenał, obecnie najstarszy jej budynek. W latach 20. XX wieku powstał stadion z trybuną krytą samonośnym dachem wspornikowym, pierwszym tej wielkości na świecie. Wszystkie wymienione obiekty znajdują się w rejestrze zabytków, podobnie jak stary wieżowiec biblioteki, wzniesiony w latach 60.

Znani absolwenci uczelni | edytuj kod

Polacy – absolwenci uczelni | edytuj kod

Ciekawostki | edytuj kod

  • 2 sierpnia 1984 odebrano na Uniwersytecie w Karlsruhe pierwszy e-mail w Niemczech.
  • Uniwersytet od stycznia 1994 do końca 1999 zarządzał domeną .de.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Karlsruher Institut fuerK.I. Technologie Karlsruher Institut fuerK.I., KIT - PI 2013, www.kit.edu, 23 maja 2017 [dostęp 2017-06-08]  (niem.).
Kontrola autorytatywna (uniwersytet techniczny):
Na podstawie artykułu: "Karlsruher Institut für Technologie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy